140 miljoner i jättesatsning i Östersund
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där förbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Inte nog med det. Nu avslöjas också en jättesatsning på en störreskidskyttestadion i Östersund. Där ska det bli en utbyggnad med inomhusskyttebanor, rullband och en evenemangsdel Förbundet i partnerskap med kommunen och Tillväxtverket står bakom planerna och investeringarna är beräknade til att kosta runt 140 miljoner. Projektet är budgeterat till att kosta 140 miljoner kronor, där Tillväxtverket står för 55 miljoner kronor. Östersunds kommun går in med 9 miljoner och skidskytteförbundet står för de resterande 74 miljoner kronorna.
Decenniets TV-sport
Till dagens skidskytteområde adderas ett event- och prestationscenter på 3 000 kvm och området beräknas stå klart i oktober 2027 – med sikte på att få arrangera VM 2031.
Skidskytte är C.inget annat förbund kan påvisa ett sådant genombrott och med så många nya anhängare och uppenbarligen tar styrelsen intryck av de aktiva skyttarna. Inget annat svenskt idrottsförbund visar en sådan konsekvent vilja att växa ytterligare. I samma anda som de tävlande agerar optimistiskt tar styrelsen beslut om nya inovationer.
Nu öppnas en framtid med stärkt landslagsverksamhet och möjligheterna till att arrangera fler mästerskap i framtiden.
Svenska skidskytteförbundet planerar att bygga ett så kallat ”prestationscenter” i Östersund. Förbundet har sökt omkring 40 miljoner kronor i stöd från Tillväxtverket.
– Det ska ge bättre förutsättningar för våra landslagsaktiva, säger Rikard Grip, generalsekreterare i skidskytteförbundet.
Anläggningen ska inte konkurrera med Nationellt vintersportcentrum som också finns i Östersund, utan vara ett komplement.
– Vi ska skapa gemensamma förutsättningar för att kunna ta nästa steg tillsammans, både ur för forskning och ett prestationsperspektiv för våra landslagsåkare, säger Rikard Grip.
I förra veckan meddelade Östersund att man kandiderar för att få arrangera skidskytte-VM 2031. Ett prestigefyllt arrangemang såklart – men smÖstersund har tidigare arrangerat VM 2008 och 2019, och kommunansvariga har uttalat sin starka vilja att ge ytterligare stöd om behovet uppstår.
Beredda på fler satsningar
Det finns en bred uppfattning att skidskyttet berikar kommunen och inte minst i turistekonomiska termer har det framkommit fakta.
Läktare för 6 000 personer, mediacenter och en skjutvall som byggts om flera gånger – det är några av alla satsningar på stadion i Östersund under åren.
– Dt är satsningar inför tidigare VM här, men vi har diskuterat en permanent byggnad i stället för tält och att det kan behövas en skjutvall till, säger Östersunds kommunalråd Niklas Daoson (S) i Östersunds-Posten.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Biljettpriserna till fotboll-VM i sommar tenderar att bli de högsta någonsin. Från FIFA:s högvarter framkommer nu att Fyra biljetter till finalen den 19 juli på MetLife Stadium i New Jersey har lagts ut på sajten för strax under 2,3 miljoner dollar styck, vilket motsvarar cirka 21 miljoner kronor, enligt AP. Platserna är belägna bakom mål på den ena kortsidan. Så de åskådarna får i alla fall se skapligt... skapligt...
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar