Roger Anderssons blogg

Roger Andersson är vd för Idrottens Affärer. I ett tidigare liv sportjournalist på Aftonbladet, sportchef på SvD, chefredaktör för Svensk Golf och mediechef på Golfförbundet. Nu mest grinig gubbe med förkärlek för att hacka på dåliga tv-produktioner, slö journalistik och slentrianmässig sponsring. Bloggens startsida.

Sköna Helena ett bra val

Helena Jonsson som bragdmedaljös är helt ok för mig. Ingen prestation kan jämföras med andra än de som sker samma år, så snacket om att Magdalena Forsberg var större håller inte. Skidskytte en liten sport? Visst. Tresteg, damernas sjukamp, alpin kombination, speedway med 300 licensierade förare i landet. Skulle alla dessa sporter diskvalificeras?

Det finns i modern tid egentligen ganska få beslut från Bragdjuryn som sticker ut och känns märkliga. Värst är definitivt två beslut 1986 och 1997. Tomas Johansson, brottaren fick Bragduldet efter comeback från dopingavstängning (!) och Ludmila Engquist hyllades också, trots envisa dopingrykten. Sedan vet vi ju hur det gick. Det året, 1997, avgick Tommy Engstrand ur juryn just i protest mot att Ludmila fick det.

Det lär ha varit knallhårt ända in i kaklet mot Sarah Sjöström för skidskytten Helena i år. Tuffast var det nog 1990. Sverige tog i en stor bollsport (handboll) det mäktiga Sovjets skalp i en oförglömlig VM-final. Men Bragdguldet gick till Stefan Edberg för hans Wimbledon-titel i tennis. Juryn var delad i två lika röststarka läger och SvD:s chefredaktör hade utslagsröst. Denne var bara intresserad av (och utövade) en sport, gissa vilken...

Tuffaste året sportsligt? Svårt, men 1988 kanske. Tomas Gustafson vann efter en total urladdning OS-guld och silver på skridsko i Calgary trots svåra sjukdomar och lite träning. Bragdguldet blev välförtjänt hans trots att Mats Wilander vann tre (!) Grand Slam-turneringar i tennis och en okänd Lotta Neumann US Open i golf.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.