En enorm vinstmaskin

Det är världens äldsta och mest traditionstyngda golftävling. Digniteten och betydelsen beskrivs också av att British Open är värt 975 miljoner kronor i ökad omsättning för det lokala näringslivet och den engelska staten. En tiondel gick till Tiger Woods.
British Open arrangeras av Royal & Ancient Golf Club i St Andrews. En organisation med cirka 100 heltidsanställda. 14 av dessa jobbar på Johnnie Cole-Hamiltons avdelning, den som under The Open ansvarar för läktare, personal, sjukvård, klubbhusarrangemang, spelare, registrering av resultat, samt säkerhet.

 

– Alla oavsett position är stolta över evenemanget. Ingen vill se The Open bli en katastrof, säger Johnnie Cole-Hamilton, Assistant Director- Championships, till golf.se. 

R&A är den organisation som bestämmer åtskilligt i golfvärlden utanför USA och Mexiko. Det gäller allt från regler, banutveckling, ungdomsprojekt, seminarier till utbildning. British Open är tävlingen som ger de största intäkterna. Som i fjol då överskottet kom upp till 9,1 miljoner pund, drygt 123 miljoner kronor.

Förberedelserna inför årets British Open har pågått sedan fjolårets tävling avslutades. Det innebar att redan i april kunde läktarna byggas och i maj kom sponsor- och försäljningstälten till Hoylake utanför Liverpool.
Flera tågstationer är stängda under tävlingsperioden, gångbroar och passager har tillkommit och en närliggande kommunal golfbana blev driving range.

– Då ska man dessutom veta att vi innan dess gjort klart med de tre viktigaste sakerna. Att se till att logistiken kan fungera. Parkering, boende, transporter. Efter det bedöms banan. Sedan tas beslutet, säger Johnnie Cole-Hamilton.

Mera fakta:

Till Hoylake kommer cirka 60 000 fler personer för golfen.
15 000 av dessa väljer varje dag att ta tåget mellan Hoylake och Liverpool.

16 000 parkeringsplatser finns till övriga besökare.
24 000 sittplatser erbjuds på läktarna.

235 000 besökare har sett The Open på Royal Liverpool.
11 procent av dem kommer från länder utanför Storbritannien.

250 hektar, 2,5 miljoner kvadratmeter, mäter hela banområdet.
40 hektar, 40 000 kvadratmeter, går åt till tält för sponsorer, media, försäljning etc.

300 000 liter öl, 250 000 koppar kaffe eller te, dricker besökarna.

6 000 personer jobbar varje dag på tävlingsområdet.30 företag arbetar under kontrakt med R&A under tävlingsperioden.

620 journalister och 204 fotografer bevakar tävlingen, plus 500 personer från tv-bolag.
18 mil tv-kabel har dragits för att skapa bilder.
49 tv-bolag och 33 radiokanaler sänder tävlingen till 465 miljoner hushåll i 195 länder.
 

32 miljoner pund, 433 miljoner kronor, beräknas besökarna tillföra det lokala näringslivet.
40 miljoner pund, 541 miljoner kronor, blir den totala summan från turism etc under två år tack vare alla PR.
 

720 000 pund, 9,75 miljoner kronor, är segrarens belöning av en total prissumma om 49,2 miljoner kronor.
Rolex, Lexus, Nikon, Royal Bank of Scotland, Unisys och Marsh/McLennan Companies är huvudsponsorer.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen