Fotbollförbundet söker EM 2016

Svenska Fotbollförbundet vill arrangera EM i fotboll 2016. En ansökan ska lämnas in till Uefa och bygger på en turnering i fyra städer.
Det är Göteborgs stad som har drivit på ärendet. Inte minst har succén med friidrotts-EM uppmuntrat göteborgarna och Claes Bjerkne, vd i Göteborg&Co, är en av förespråkarna. 

 

- Det är klart att vi är intresserade, säger Sune Hellströmer, generalsekreterare på Svenska fotbollförbundet.

Det kommunalägda bolaget Göteborg&Co har hittat en affärsmodell till gagn för stans näringsidkare och den allmänna stämningen i hela regionen. Ett arrangemang av sådana här mått skapar fest och stämning med effekter på en rad områden. Turism- och affärsverksamhet gynnas och Göteborg är politikerna med på noterna.
 Lars-Åke Lagrell, fotbollsförbundet ordförande, kommer till Göteborg på fredag och därmed går arbetet in i ett mera intensiv skede. Tanken är Stockholm och två andra större städer, förmodligen Malmö, blir spelorter tillsammans med en dansk eller norska stad, faktiskt.

- Vi Sverige klarar det inte på egen hand utan vi måste ha med oss ytterligare ett nordiskt land, menar Hellströmer i Dagens Nyheter.

Liknande tankegångar fanns inför ansökan om EM 2008. Då skulle både Danmark och Norge medverka, men det var inget som Uefa tilltalades av.
- Vi kände att ett av skälen till att vi inte fick EM 2008 var att det var för många länder i vår ansökan, menar Hellströmer.

Ett första krav är att det finns fyra arenor av internationell klass. Räkna med "Nya Råsunda" som ska vara färdig 2011, likaså ett snyggare Ullevi och troligen den nya arenan i Malmö som dock inte håller måttet helt, då varje arena helst ska rymma 30 000 åskådare.

EM i Portugal 2004 var den första turneringen där Uefa driver mästerskapet i bolagsform. Det innebär att organisationen tar kostnader medan arrangörsländerna får en ersättning som baseras på prestation.

 
 

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen