Femdagars ger miljonvinst

O-Ringen 2007 i Mjölby blev mycket framgångsrikt. Arrangemanget omsatte 18 miljoner kronor ochfunktionärsklubbarna får dela på 5 miljoner kronor.

- Det har varit en lång och rolig resa som nu är över. Jag kan inte beskriva tävlingen på annat sätt än att det blev en succé både sportsligt och som helhetsupplevelse, säger Kjell Holmström, generalsekreterare.


O-Ringen 2007 samlade slutligen 13 793 deltagare. Till detta kommer 950 deltagare i miniknatet. Det är en siffra i paritet med när tävlingen genomfördes i Hälsingland 2006 och visar att O-Ringen behåller tillväxten efter ett lägre deltagande 2004 och 2005.
De bestående intrycken från förra årets O-Ringen är således mycket positiva från deltagare, orienteringsförbundet och lokalt i Mjölby. Det mediala genomslaget var mycket stort med över 200 journalister på plats. Dessutom klättrade O-Ringen till en tredjeplats på listan över mest mediebevakade idrottsarrangemang under sommarhalvåret 2007. Bara DN-galan och Finnkampen fick större medieutrymme.
Östgötarnas ekonomi var mycket stabil. O-Ringen 2007 omsatte 18 miljoner kronor. Klubbarnas ersättning för nedlagt arbete landade på cirka 5 miljoner kronor (fördelat på 13 000 dagsverken och 23 klubbar) att jämföra med Hälsinglands 4,8 miljoner kronor 2006.
- Hela 230 företag och organisationer var involverade och bidrog med allt ifrån direkt ekonomiskt stöd, tjänster, produkter och nyttjande av maskinell utrustning till medverkan i O-Ringenmässan och i andra marknadsexponeringar, säger Johan Lilliecreutz, marknadschef.

I år genomförs tävlingen i Dalarna och anmälningssiffrorna påvisar ett stort intresse.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen