Handbolls-VM ger 10 miljoner i vinst

Efter ett intensivt kampanjarbete vann Sverige kampen om handbolls-VM för herrar 2011. Det blev en blågul vinstlott i flera bemärkelser, i synnerhet också med den vetenskapen att finansieringen redan är löst.

Inte minst för nya Malmö arena som invigs i mitten av november och blir huvudarena tillsammans med Scandinavium i Göteborg.

- Det känns oerhört roligt att kunna erbjuda idrottsintresserade i Skåne - och från hela världen - ett världsarrangemang i en av de bästa arenor som finns, säger Karin Mårtensson, vd för Malmö Arena.

Nya moderna arenor
Ungefär hälften av alla VM-matcher ska spelas i Skåne, där det byggs ett antal moderna arenor. Arenorna har tillsammans med en god infrastrukturen och det stora handbollsintresset varit avgörande argument för att Sverige vann dragkampen om VM.
- Vi fick det bland annat för vårt geografiska läge, nära flera av Europas andra stora handbollsnationer. Vi har en entusiastisk publik i Sverige och förväntar oss stor publiktillströmning från exempelvis Danmark, Tyskland och Polen. säger Katarina Erlingson, vice ordförande för regionstyrelsen i Skåne.

Ekonomiska garantier

Just Region Skåne tillsammans med Göteborgs stad som står bakom de ekonomiska garantierna. Finansieringen är klar och därmed gäller starka förhoppningar om att det ska bli ett mycket lukrativt arrangemang.

– På VM 1993 och EM 2002 gjorde vi 10 miljoner i vinst per gång. Det här ska inte behöva ge mindre, säger Frank Ström, marknadsansvarig på Svenska handbollförbundet.

Malmö blir platsen för finalspelet medan den fyrlagsgrupp, där Sverige ingår, spelar i Göteborg. Övriga spelorter blir Stockholm, Linköping, Jönköping, Skövde, Halmstad, Kristianstad, Helsingborg och Lund.

Det blir ett arrangemang som kännetecknas av nya arenor.

– Malmös nya hall invigs om 14 dagar. I Halmstad pågår bygget, Kristianstad börjar byggas i höst, och sedan är det Helsingborg som också börjar bygga, säger Frank Ström.

Han och övriga i handbollförbundet räknar med att VM ska omsätta nära 100 miljoner kronor.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.