DN Galan i exklusivt sällskap

Golden League blir Diamond League och där ingår DN Galan. Friidrotts-Sveriges främsta arrangemang hör också till världens mest exklusiva tävlingar som blir tolv till antalet.

Vid en presskonferens i Monaco presenterades Diamond League på måndagen. Tolv tävlingar där världens alla främsta atleter ska framträda. Inte minst ska de lockas med bra premier. Tanken är att de främst stjärnorna ska lockas med enskilda kontrakt. Vinnaren i varje gren får en 4 karats diamant värd 80 000 dollar, ca 720 000 kronor. Den totala prissumman är två miljoner dollar.

Diamond League omfattar Mellanöstern, Asien och USA, alla med två tävlingar vardera, till skillnad mot Golden League som enbart har arrangeras i Europa. I den nya tappningen blir det åtta galor i Europa. 16 grenar för herrar och 16 för damer ingår.

– Vi är väldigt positiva. Det känns som det kommer att bli en succé, säger tävlingsdirektören Rajne Söderberg, på plats i Monaco.  DN Galan har haft en hög status i flera år, men nu blir den också officiell med allt vad det innebär.

Årets Diamond League-galor:
Aviva London Grand Prix
Aviva British Grand Prix
Athletissima Lausanne
Bislett Games Oslo
DN Galan Stockholm
Herculis Monaco
Meeting Areva Paris St-Denis
Memorial Van Damme Bryssel
Prefontaine Classic Eugene
Reebok Grand Prix New York
China Golden Grand Prix
Weltklasse Zurich
DKB ISTAF Berlin *
Golden Gala Rom *
Qatar Athletics Super Grand Prix in Doha *
* = preliminära tävlingsplatser

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja