Positiva signaler från golf-Sverige
Red Tee och Qtee stärker sitt samarbete med gemensam medlemsrekrytering och erbjudande till sponsorer och partners under 2009. En direkt konsekvens av samarbetet är att Qtee har hand om Red Tee Cup 2009 (tidigare Triss Lady). En tävling som får ny profil framöver.
Red Tee är ett golfmagasin för damer som funnits sedan 2004. Red Tee säljs i butiker via Interpress och har en prenumererad upplaga. Tidningen har 42 000 läsare enligt Orvestos mätningar.
En aktör att räkna med
- När Red Tees prenumeranter och Qtees medlemmar slås ihop så blir vi en betydande aktör inom damgolfen. Red Tees stora spridning tillsammans med Qtees samarbeten med golfklubbar i landet gör att vi kompletterar varandra, säger Red Tees chefredaktör Bonnie Geijer.
Qtee är Sveriges största aktör när det gäller golfevent för damer med 4 000 medlemmar och 90 olika golftävlingar, Stockholm Golffestival och ett aktivt samarbete med 120 golfklubbar. Qtee Certifiering är en kvalitetsmärkning av golfbanor som håller jämlik kvalitet för kvinnor och män.
- Vi har alltid haft ett bra samarbete och det känns naturligt att ta det ett steg längre i år, säger Lotta Malkar från Qtee.
Rekord i Företagsgolfen
Företagsgolfen startades redan 1938 av Svenska Dagbladet, då som Korpgolfen och har bytt namn några gånger de senaste åren. I dag är Företagsgolfen en foursometävling för tvåmannalag på tre platser i Sverige. Hills i Göteborg, Barsebäck i Skåne och Arlandastad i Stockholm. Finalspel äger rum på Ullna i Stockholm.
I fjol fanns 1 275 lag i startfältet, en rekordsiffra som är på väg att slås i år då närmare 1 100 lag redan anmält sig till någon av spelplatserna.
- Det är ju förstås oerhört kul att vi har sådant gensvar från golfarna i tider när det annars mest pratas om problem. Vi spelar tävlingen på väldigt bra anläggningar och vi har dessutom ett mycket imponerande prisbord och startkit, förklarar projektledaren Claes Leander.
Här ökar också intresset
I Värmland laddar man för Femdagarsgolf efter sin kända förlaga inom orienteringen. Fem olika banor spelas på lika många dagar. Det är kvalspel på Arvika GK, Billeruds GK, Kils GK och Sunne GK samt final på Karlstad GK. Tävlingen, liksom systertävlingen Tredagarsgolf i Norge, upplever ökat intresse från golfarna.
- Vi har cirka 400 anmälningar till Femdagarsgolf just nu, vilket är positivt. Det är ju nu vintern släppt sitt grepp suget efter golf kommer igång på allvar här i Värmland, säger Leif Jurefalk i organisationen.
Stadium Golf Match Play är som namnet säger en matchspelstävling som går ut hårt med att man är landets roligaste golftävling. Hittills har över 800 lag i Sverige nappat och anmält sig till tävlingen som också finns i andra nordiska länder.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Anonymous (inte verifierad)
ons, 2009-04-15 08:35
1. Rädd T...
Nja, hela den här artikeln känns ganska... Ja, vad ska man säga. Är det någon som verkligen, verkligen läser den där "damtidningen"??Margareta (inte verifierad)
ons, 2009-04-15 09:22
2. Sexist javisst!
Kära Anonym. Är det inte lite 1900-tal över din kommentar. Klassisk härskarteknik, men eftersom du knappt är läskunnig (se, det står det ju i texten hur många läsare vi är) så känner du kanske inte till det. Din kommentar är ett tydligt bevis på att både Qtee's certifiering och en damtidning för golfare behövs!