Positiva signaler från golf-Sverige
Red Tee och Qtee stärker sitt samarbete med gemensam medlemsrekrytering och erbjudande till sponsorer och partners under 2009. En direkt konsekvens av samarbetet är att Qtee har hand om Red Tee Cup 2009 (tidigare Triss Lady). En tävling som får ny profil framöver.
Red Tee är ett golfmagasin för damer som funnits sedan 2004. Red Tee säljs i butiker via Interpress och har en prenumererad upplaga. Tidningen har 42 000 läsare enligt Orvestos mätningar.
En aktör att räkna med
- När Red Tees prenumeranter och Qtees medlemmar slås ihop så blir vi en betydande aktör inom damgolfen. Red Tees stora spridning tillsammans med Qtees samarbeten med golfklubbar i landet gör att vi kompletterar varandra, säger Red Tees chefredaktör Bonnie Geijer.
Qtee är Sveriges största aktör när det gäller golfevent för damer med 4 000 medlemmar och 90 olika golftävlingar, Stockholm Golffestival och ett aktivt samarbete med 120 golfklubbar. Qtee Certifiering är en kvalitetsmärkning av golfbanor som håller jämlik kvalitet för kvinnor och män.
- Vi har alltid haft ett bra samarbete och det känns naturligt att ta det ett steg längre i år, säger Lotta Malkar från Qtee.
Rekord i Företagsgolfen
Företagsgolfen startades redan 1938 av Svenska Dagbladet, då som Korpgolfen och har bytt namn några gånger de senaste åren. I dag är Företagsgolfen en foursometävling för tvåmannalag på tre platser i Sverige. Hills i Göteborg, Barsebäck i Skåne och Arlandastad i Stockholm. Finalspel äger rum på Ullna i Stockholm.
I fjol fanns 1 275 lag i startfältet, en rekordsiffra som är på väg att slås i år då närmare 1 100 lag redan anmält sig till någon av spelplatserna.
- Det är ju förstås oerhört kul att vi har sådant gensvar från golfarna i tider när det annars mest pratas om problem. Vi spelar tävlingen på väldigt bra anläggningar och vi har dessutom ett mycket imponerande prisbord och startkit, förklarar projektledaren Claes Leander.
Här ökar också intresset
I Värmland laddar man för Femdagarsgolf efter sin kända förlaga inom orienteringen. Fem olika banor spelas på lika många dagar. Det är kvalspel på Arvika GK, Billeruds GK, Kils GK och Sunne GK samt final på Karlstad GK. Tävlingen, liksom systertävlingen Tredagarsgolf i Norge, upplever ökat intresse från golfarna.
- Vi har cirka 400 anmälningar till Femdagarsgolf just nu, vilket är positivt. Det är ju nu vintern släppt sitt grepp suget efter golf kommer igång på allvar här i Värmland, säger Leif Jurefalk i organisationen.
Stadium Golf Match Play är som namnet säger en matchspelstävling som går ut hårt med att man är landets roligaste golftävling. Hittills har över 800 lag i Sverige nappat och anmält sig till tävlingen som också finns i andra nordiska länder.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.




















Anonymous (inte verifierad)
ons, 2009-04-15 07:35
1. Rädd T...
Nja, hela den här artikeln känns ganska... Ja, vad ska man säga. Är det någon som verkligen, verkligen läser den där "damtidningen"??Margareta (inte verifierad)
ons, 2009-04-15 08:22
2. Sexist javisst!
Kära Anonym. Är det inte lite 1900-tal över din kommentar. Klassisk härskarteknik, men eftersom du knappt är läskunnig (se, det står det ju i texten hur många läsare vi är) så känner du kanske inte till det. Din kommentar är ett tydligt bevis på att både Qtee's certifiering och en damtidning för golfare behövs!