100 000 biljetter sålda till U21-EM

Två månader efter biljettsläpp kan Svenska Fotbollförbundet redovisa 100 000 biljetter redan är sålda och bokade till U21-EM i Sverige 15-29 juni.

- Det är fantastiskt glädjande och ett bevis på att vi i organisationen och de fyra värdstä¬derna jobbar rätt med de intensiva förberedelserna. Lite mer än hälften av biljetterna är kvar att sälja därmed, och vi räknar med att den största biljettruschen blir närmare turne¬ringsstart, säger Karl-Erik Nilsson, turneringschefen.

Ett av de stora målen med U21-EM är att fylla läktarna och skapa en fotbolls- och folkfest när de 23-åriga fullblodsproffsen kommer till Sverige.

- När vi når 140 000 kan vi stoltsera med att vi procentuellt har fler åskådare på varje arena än i senaste EM-slutspelet i Holland 2007, beroende på att vi har lite mindre publik¬kapacitet i Sverige, men det är vårt nästa delmål, fortsätter Karl-Erik.

Öppningsmatchen den 15 juni, Spanien-Tyskland, på Gamla Ullevi har hittills lockat nästan 10 000 åskådare och till Spanien-England den 18 juni har 12 000 åskådare redan skaffat biljett. Likaså har 12 000 bestämt sig för att se Sverige-Vitryssland i Malmö 16 juni.

EM-truppen presenteras den 23 maj vid Tipslördag i TV4. Förbundskaptenerna, Jörgen Lennartsson och Tommy Söderberg. Den 1 juni ska sedan de 23 namnen vara inne hos UEFA.

Truppen samlas i Falkenberg den 2 juni och har under det inledande lägret två landskamper på programmet - mot Polen i Malmö 5 juni och mot Estland i Falkenberg 9 juni. Återsamling sker sedan 12 juni i Båstad, där EM-lägret upprättas under gruppspelet.

 

 

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen