Köprusch inför Broloppet

År 2000 sprang 80 000 löpare Broloppet och det utgör fortfarande ett ljuvt minne om än smärtsamt för vissa. Nästa år uppstår Broloppet igen med max 30 000 löpare och just begränsningen vållar nu köprusch bland alla motionsintresserade.

På inte ens två veckor har närmare 1 000 deltagare anmält sig till arrangerande Malmö AI och på den danska sidan har den ansvariga Köpenhamnsklubben Sparta fått in uppemot 2 000 anmälningar.

Det här sker samtidigt som IMG:s försök med halvmaran Run to the beat gick om intet. Premiären skulle ske i augusti nästa år och promotorföretaget sa ifrån när bara 1 000 av kalkylerade 4 000 hade anmält sig vid en första deadline.

Det hjälpte inte med samarbetspartners som Malmö Stad, Malmö-festivalen, Heleneholm IF samt Malmö Arena utan IMG:s Martin Englund tvingades ta det obekväma beslutet.

- Det är inte omöjligt med ett lopp 2010. Vi har en ambition att satsa på masstartsevenemang som löpning och triathlon, och vi ser gärna att vi får möjligheten igen. Nu har vi skaffat oss erfarenhet hur vi kan agera, säger Englund i ett uttalande.

De tusen löparna som anmält sig till loppet ska få tillbaka sin anmälningsavgift. Utbetalningarna sker samtidigt som intresset för Broloppet är mycket stort. Att springa de 21 km från Kastrup, via tunneln till Pepparholm och över Bron till målet på Ribersborg lockar åtskilliga.

- Helt överraskande, det är jättebra. Det brukar inte vara så stort intresse i början, säger tävlingsledaren Stig Nilsson i MAI.

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.