Damerna först ut vid SM-finalen
Svenska Bandyförbundet ändrar nu genomförandet vid SM-finalerna. Tjejerna spelar sin final på lördag och herrarna gör upp på söndagen.
Under de senaste två åren har damernas och herrarnas finaler spelats på samma dag. Bandyförbundet har tillsammans med Uppsala kommun nu beslutat att spela finalerna på skilda dagar de kommande tre åren. Beslutet innebär att herrarnas final flyttas till söndag och att damernas final, precis som tidigare år spelas, på lördag.
- För att ta nästa steg i att utveckla finalhelgen ser vi att det är centralt att åter separera dam och herrfinalen, säger bandyförbundets ordförande Håkan Ramsin till svenskbandy.se.
- Publikökningen på herrfinalen har inte kommit damerna till del och genom att satsa ytterligare kan vi nu skapa två hela bandyfestdagar, både lördag och söndag, med tex bandyfrukostar båda dagar och aktiviteter runt om, säger Håkan Ramsin.
- På det här sättet kommer vi också att kunna stärka ungdomsfinalerna och lyfta fram dem än mer i rampljuset.
- Det är viktigt att ständigt våga utveckla evenemanget samtidigt som ärlig utvärdering också är viktig. Vi känner att vi som part kommer att kunna skapa en fantastisk bandyfest tillsammans med förbundet, säger Kenneth Holmstedt, stadsdirektör, Uppsala kommun.
Sedan återstår att se hur länge som Uppsala kan och får behålla SM-finalerna.
Mest lästa just nu
En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.
Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.
Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.
Solna stad och AIK Fotboll har nått en överenskommelse.
AIKk får en ny träningsanläggning vid Råsta strandväg i Solna och lämnar därmed Karlberg efter 16 år.
Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli ska tennisbanorn även kantas av TV-kameror
Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen lockar i år ett starkt startfält med internationella toppspelare.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.
- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.