Beach Tour lockar allt flera
Antalet utländska spelare på touren ökade med 32 procent och det kanske mest glädjande av allt är antalet svenska spelare har ökat med 21 procent.
- Att vi trots finanskris och lågkonjunktur lyckas öka försäljningen och åstadkomma en positiv utveckling för touren är ett tecken på den potential som finns i Swedish Beach Tour säger Mattias Walfridsson, vd för Svenska Volleyevent AB.
I samband med sommarens tour utförde Mindshare en publikundersökning på uppdrag av Svenska Volleyevent. Undersökningen omfattade attitydfrågor kring upplevelsen, samarbetet med tourens sponsorer samt demografisk profil över besökarna. Så många som 98 procent svarade att man helt eller delvis är mycket nöjd med sitt besök och 94procent vill definitivt komma tillbaka nästa sommar.
- Besökarnas engagemang överträffar vida det vi normalt ser i den här typen av undersökningar. Näst intill alla har enbart positiva omdömen om såväl arrangemang, volontärernas arbete, underhållningsvärdet och övriga väsentliga delar, säger Sarah Melin, Head of sponsorship & events på Mindshare.
De demografiska frågorna gav bl.a. följande:
52 procent män, 48 procent kvinnor.
65 procent 15-34 år, 82 procent 15-44 år.
49 procent har högskoleutbildning.
52 procent är heltidsarbetande (överrepresentation av höginkomsttagare).
29 procent är studenter.
75 procent bor i staden vi besöker.
- Arbetet med d 2010 års tour är i full gång och turnéschemat ser ut att kunna bli riktigt bra med några nya städer jämfört med tidigare. Dessutom arbetas det för fullt med att knyta en ny titelsponsor eller två nya huvudsponsorer till touren, berättar Mattias Walfridsson.
Mest lästa just nu
Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.
Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.
De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.
Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















