Bandyns struligaste säsong någonsin

Den här bandysäsongen är den struligaste någonsin. Elitseriens spelordning blev fastställd flera månader efter deadline och VM som skulle ha spelats i Finland och inte heller kunde genomföras i Sverige ska nu plötsligt spelas i Sovjet.

Internationella Bandyförbundet har utan förvarning tagit beslut om att VM ändå ska arrangeras. Svenska Bandyförbundet hade inte en aning om planerna utan fick bara ett rakt besked – VM avgörs i Moskva, 24-31 januari.

Även i de små familjerna kan man bli osams. Det är åter bevisat. Den lilla bandyvärlden är inte större än att kommunikationerna borde vara lätta. Men icke.

Bakgrunden är den att Finland hade tilldelats arrangemanget, men hoppade av och i flera månader pågick diskussionerna om vad som skulle ske. I Vänersborg och Trollhättan erbjöd man sig att ta över, men utan att få respons och till slut backade västgötarna.

I det läget stod det klart att världsmästerskapet inte kunde bli av, det insåg även IBF och det innebar ett slutligt klarläggande. Varpå samma IBF nu helt sonika meddelar att VM ändå ska spelas och därtill i Moskva.

- Vi får beskedet för sent. Vi har redan, efter mycket om och men, satt vår planering, säger Bandyförbundets ordförande Håkan Ramsin.

IBF ska endera dagen sända en inbjudan. Men svenske förbundskaptenen, Franco Bergman, har bara att rätta sig efter direktiven. Men ett VM innebär att minst tre omgångar i elitserien måste flyttas.

I helgen samlas bandyförbundet styrelse för att diskutera frågan. Egentligen finns inte så många alternativ mer än att rätta sig efter de nya beskeden.

- Vi har ett möte under World Cup där vi ska ta ställning, säger Håkan Ramsin.

Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.

Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är  inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja