Så ska Stockholm Open bli populärt
Stockholm Open 2009 blev ingen höjdare och egentligen förvånar det ingen av de initierade. SO konkurrerar helt enkelt med andra mera attraktiva pengar.
Även 2010 blir det spel i oktober men därefter hoppas duon Johannsson-Björkman på att skifta från oktober till februari–mars.
- Blir vi för skadade av den nya Asientouren kommer vi att titta på alternativ, säger Thomas Johansson, ny tävlingsledare från 2010, till Dagens Nyheter.
Stockholm Open kommer i kläm mellan en rad penningstinna turneringar i Asien och den viktiga säsongsfinalen i Europa. Många spelare vill just nu också vila efter en lång säsong.
Det är ATP som bestämmer och där känner Thomas Johansson och Jonas Björkman de ansvariga väl och därför finns det skäl till förhoppningar.
Tidigare i år valde tävlingens ägare, Stockholms Tennisförbund samt klubbarna Salk och KLTK att säga upp avtalet med amerikanska evenemangsföretaget IMG och i stället skriva kontrakt med franska mediebolaget Lagardére.
Till skillnad mot Båstad där Lagardére äger Swedish Open behåller förbundet och klubbarna ägandeskapet i Stockholm Open. Tanken var att IMG skulle fasas ut till 2010. Nu blir förändringen den att de gamla stjärnspelarna leder arbetet med uppbackning från IEC, det Stockholmsbaserade bolaget som numera ägs av Lagardére.
- Med Jonas och mina kontakter hoppas jag att vi kan få hit ett starkt startfält, säger Johansson i DN.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















