Handbollens SM-finaler åter i Scandinavium
Konceptet med en direkt avgörande final i dubbelarrangemang, damer och herrar, har blivit en tradition och har kommit för att stanna. 2011 är det sjunde gången med detta upplägg. Vid två tillfällen tidigare har finalerna avgjorts inför fullsatta Scandinaviumläktare, nämligen 2006 och 2008. Globen har varit finalarena 2005, 2007 och 2009. SM-finalerna 2010 avgörs som bekant i Malmö Arena.
- Vi är mycket tillfreds med att vara tillbaka i Göteborg som har det optimala konceptet för vårt arrangemang med ”allt under ett tak”, säger HEH:s SM-finalbas Arne Johansson, som då syftar på förutsättningarna med matcharenan Scandinavium, spelar- och sponsorhotellet Gothia Towers och Svenska Mässans kongresshall för den avslutande SM-banketten.
Avtalet innefattar även att elithandbollens upptaktsträff för media inför säsongspremiären i september 2010 förläggs till Göteborg.
Göteborg kommer att stå i fokus för mycket handboll 2011 då ju Sveriges gruppspel i VM avgörs i Scandinavium. Sverige spelar invigningsmatchen den 13 januari och de kommande matcherna i sexlagsgruppen spelas den 14, 15, 17, 18 och 20 januari.
- Vi är mycket glada att Scandinavium åter får äran att vara värd för SM-finalerna i handboll. Vi kan lova att vi skall göra allt vi kan för att det skall bli en härlig stämning i arenan, säger Bo Djupström, evenemangschef på Scandinavium
Mest lästa just nu
En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.
Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.
Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.
Solna stad och AIK Fotboll har nått en överenskommelse.
AIKk får en ny träningsanläggning vid Råsta strandväg i Solna och lämnar därmed Karlberg efter 16 år.
Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli ska tennisbanorn även kantas av TV-kameror
Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen lockar i år ett starkt startfält med internationella toppspelare.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.
- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.