Tror regeringen mer på golf?

Det blev inga garantipengar till ett fotboll-EM i Sverige. Nu ska regeringen ta ett nytt beslut. Frågan är om golfens Ryder Cup är så mycket bättre att ge stöd. Här handlar det om 120 miljoner och ett förhandsbesked väntas redan före jul.

Det svenska intressebolaget Scandinavian Golf Event Management AB lämnade i augusti in en ansökan om ett statligt stöd på 15 miljoner kronor om året under åtta år, 2011-2018, alltså totalt 120 miljoner kronor, som blir en delfinansiering av kampanjen fram till ett Ryder Cup 2018, skriver golf.se

- Det handlar om en indikation på hur regeringen ställer sig till vår ansökan, och det är alltså inte frågan om ett regeringsbeslut i nuläget. Nu hoppas vi på ett besked före jul, säger Björn Algkvist, delägare i bolaget SGEM AB.

Ryder Cup är i alla fall billigare

Om ett nej till fotbollen kan gynna ett ja till golfen törs inte Björn Algkvist spekulera:

- Det vet jag inte. Man kan tolka det både positivt och negativt. Men en stor skillnad i jämförelse med fotbollens ansökan är att det handlar om betydligt mindre pengar för Ryder Cup.

- Det beror på att det inte krävs några infrastrukturförändringar, eftersom banan redan är byggd och vägarna finns.

Med banan avser han Bro Hof som blir spelplats vid ett slutligt ja.

120 statliga miljoner är en förutsättning för att fortsätta arbetet med Ryder Cup.
- Jag skulle säga att den är direkt avgörande. Det är viktigt att värdlandets regering står bakom satsningen på Ryder Cup, säger Algkvist till golf.se.

Den där regeringsförklaringen

Åter betonas vad som uttrycktes i regeringsförklaringen där Sverige skulle ett framträdande arrangörsland vid stora evenemang. Det är upp till bevis igen – även om exempelvis fotbollförbundets Lars-Åke Lagrell har svårt att förstå att det blev ett nej.

Det svenska Ryder Cup-bolaget har haft stadig kontakt med finans-, närings- och kulturdepartementen under hösten utan att man idag vill ange i vilken riktning vindarna blåser.
Den 30 april är sista dagen för en ansökan om att få arrangera den internationella stortävlingen 2018. Kontinuerligt har de inblandade parterna kontakt och i januari ska samtliga kandidatländer träffa Ryder Cup-organisationen i England.

 

 Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.

Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.

 De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.

Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen