2 miljoner på spel i Marbella

2 miljoner kronor finns i prispotten när Copa Del Sol inleds i Marbella i dag. Nordens främsta fotbollslag utmanas av två ryska lag. TV4 Sport sänder ett flertal av matcherna.

3-9 februari spelas Copa Del Sol i Marbella och Malaga och deltagande lag är förutom Elfsborg och Kalmar FF även Rosenborg och Molde från Norge, FC Köpenhamn och Odense från Danmark samt CSKA Moskva och Sjachtar Donetsk från Ryssland.

Svenskbaserade IEC in Sports har sålt tv-rättigheterna till turneringen och matcherna kommer att visas i en rad tv-kanaler. Utöver TV4Sport även norska TV2 Sport, danska Canal9, ryska NTV+ och TRK i Ukraine.

IEC har också ansvaret för turneringen tillsammans med det norska företaget Phoenix och spanska Footboll Impact som båda jobbar med idrottsevenemang.

Eftersom Rosenborg medverkar finns också svenske förbundskaptenen Erik Hamrén på plats. 

Fakta

Cop del Sol

Så här sänder TVSport

Onsdag 3 februari
17:00 Molde-Shahktar Donetsk
19:30 Kalmar- FC Köpenhamn

Torsdag 4 februari
17:00 Elfsborg-CSKA Moskva
19:30 Odense-Rosenborg, sänds i efterhand

Fredag 5 februari
17:00 FC Köpenhamn-Shahktar Donetsk
19:30 Kalmar-Molde

Lördag 6 Februari
11:30 Rosenborg-CSKA Moskva
14:00 Elfsborg-Odense

Måndag 8 februari
17:00 FC Köpenhamn-Molde
19:30 Kalmar-Shahktar Donetsk

Tisdag 9 februari
17:00 Odense-CSKA Moskva
19:30 Elfsborg-Rosenborg

Torsdag 11 februari
17:00 placeringsmatch
21:00 placeringsmatch, sänds i efterhand

Fredag 12 februari
17:00 placeringsmatch
21:30 placeringsmatch, sänds i efterhand

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen