Magnus Roos bakom Mallorcas gästspel
Många gånger drömmer vi oss till turistön i Medelhavet. Där finns också ett starkt fotbollslag med spelare som nu ska få bekanta sig med sommar-Sverige. Real Mallorca är säsongens sensation i La Liga och återfinns på fjärde plats inför slutspurten efter 3-2 senast mot Valencia.
Tränaren Gregorio Manzano hyllas för lagets utveckling och siktet är inställt mot höstens Champions League. Förberedelserna sker delvis i Sverige.
- Vårt 2010-2011 börjar i Sverige och i Norrköping. Det blir några viktiga dagar för oss här. Klimatet passar oss också bättre. Det är för varmt hemma i juli, säger klubbens marknadschef, Damon Menday, till tidningen NT vid ett besök i Norrköping.
Real Mallorca ska möta Djurgården i Eskilstuna den 12 juli och IFK Norrköping den 14 juli.
- Det blir våra första matcher för säsongen. Vi bryter upp från vårt träningsläger i Holland och flyger hit med 35 personer. Hela vår stab och vår trupp är med på resan. Här ska vår tränare få en blick av truppen, när de nya spelarna blandas med de nya spelarna.
Enligt NT blev Damon Monday för övrigt väldigt förtjust i IFK:s stjärna.
- Tänk om vi kan ha just den vackra loggan på våra matchtröjor, när vi springer ut här den 14 juli, sa en positiv Damon Menday.
IFK Norrköpings ordförande, Peter Hunt, kan se flera värden och drömmer också om ett samarbete.
- Att vi få lära känna en stor klubb i en stor liga och ta del av deras organisation kan betyda mycket för oss. Det här kan vara början på ett djupare samarbete.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















