Juli fylld av semester och damfotboll

22-27 juli är det damfotboll som gäller mitt i största semesterperioden. EM för damer avgörs i Schweiz. SVT delar mästerskapet med Viaplay och sänder bland annat Sveriges premiär mot Danmark och Sveriges eventuella kvartsfinal. 

Elena Sadiku,tidigare spelare och tränare i Kridstianstad och Rosengård ska jobba för SVT under damernas EM.

 

I EM-studion finns programledaren André Pops och Sveriges mesta målskytt genom tiderna Lotta Schelin. De får sällskap av Sveriges mest meriterade fotbollsdomare Jonas Eriksson och nya experten Elena Sadiku, manager för Celtic och nominerad till årets tränare av FIFA 2024.  

– Jag kan bidra med kunskap. Jag har varit spelare och tränare och känner till de flesta spelarena i de flesta lagen. Min roll blir väl att prata det taktiska och säga vad jag tycker i olika sammanhang, säger Elena Sadiku.

SVT:s matcher kommenteras av Chris Härenstam tillsammans med SVT:s fotbollsexpert Hanna Marklund. Reportrar på plats i Schweiz är Johan Kücükaslan och Jane Björck, som punktmarkerar det svenska landslaget.   

– Sommar och fotbollsmästerskap hänger ihop för många, och vi ser fram emot att samla publiken kring fotboll i världsklass i juli. Det är såklart en extra krydda att Sverige har ett landslag som kan gå riktigt långt, säger SVT:s sportchef Max Bursell. 

Precis som under fotbolls-EM 2024 erbjuds tittarna att hänga med Jonas Eriksson och kompisar i en parallell watch along-sändning ”Kolla matchen med Jonas” den 5:e och 9:e juli.  

SVT:s sändningar

Onsdag 2 juli  

Kl 20.00 i SVT2 EM-studion 

  

kl 21.00 i SVT1 Schweiz-Norge 

Torsdag 3 juli  

kl 17.30 i SVT1 EM-studion

kl 18.00 i SVT2 Belgien-Italien  

Fredag 4 juli  

kl 17.00 i SVT1 EM-studion 

kl 18.00 i SVT2 Danmark-Sverige 

Lördag 5 juli  

kl 20.30 i SVT1 EM-studion 

André Pops, Lotta Schelin, Elena Sadiku, Jonas Eriksson  

kl 21.00 i SVT1 Frankrike-England 

Söndag 6 juli  

kl 17.30 i SVT2 EM-studion 

 kl 18.00 i SVT2 Norge-Finland  

Kommentator: Chris Härenstam. Expert: Hanna Marklund 

Måndag 7 juli  

kl 20.30 i SVT2 EM-studion  

kl 21.00 i SVT1 Portugal-Italien  

Tisdag 8 juli  

kl 17.30 i SVT1 EM-studion  

l 18.00 i SVT2 Tyskland-Danmark  

Onsdag 9 juli  

kl 17.30 i SVT1 EM-studion 

kl 18.00 i SVT2 England-Nederländerna  

Torsdag 10 juli  

kl 20.30 i SVT24 EM-studion 

kl 20.50 i Kunskapskanalen EM-studion 

kl 21.00 i SVT24 Norge-Island  

kl 21.00 Kunskapskanalen Finland-Schweiz 

Söndag 13 juli  

kl 20.30 i SVT2 EM-studion  

kl 20.50 i SVT24 EM-studion  

kl 21.00 i SVT1 Nederländerna-Frankrike  

kl 21.00 i SVT24 England- Wales  

Torsdag 17 juli  

kl 20.00 i SVT1 EM-studion  

kl 21.00 i SVT1 kvartsfinal 2  

Lördag 19 juli 

kl 20.00 i SVT1 EM-studion 

kl 21.00 i SVT1 kvartsfinal 4  

Tisdag 22 juli, onsdag 23 juli  

Vilken match som visas i SVT är ännu ej klart

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg  lämnar sin post.

"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…

Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Centrala Oslo var förvandlat till ett stort rött, blått och vitt folkhav under måndagskvällen. Tålmodigt väntade fansen på att få se sina VM-hjältar.Runt 100 000 prsoner ville ovillkorligen  hylla fotbollshjältarna vif hemkomsten på måndagen. City och i synnerhet området runt slottet var totalt belamrat av glada människor som alla ville komma nära spelarna och ledarna när de anlände i buss efter attha landat på Gardemon.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår