Sverige tappar stora evenemang

Tiden med stora internationella idrottsarrangemang i Sverige kan vara förbi. Regeringen ställer sig kallsinnig till stöd och vid den internationella idrottskonferensen Sportaccord i Dubai rapporteras om hur länderna i Asien upplåter stora resurser för att ta hem stora idrottsevent.

Det blev inga statliga pengar vare sig till EM-fotboll (3.5 miljarder), Ryder Cup (120 miljoner) eller friidrotts-VM (250 miljoner).

Konkurrensen tilltar

Idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth menade att det inte var långt ifrån självklart att pengarna ska användas på det viset.

- Att verka för att få hit fler idrottsevenemang behöver ju inte innebära att man låser upp skattebetalarnas pengar. Det är aldrig sagt - men många har valt att tolka det som att vi nu ska öppna kassakistan och satsa där ur.

Nu kommer rapporter om hur konkurrensen tilltar i snabbt växande takt.

Det finns en påtaglig trend att Asien, Sydamerika och mellanöstern värvar fler events och det innebar att konkurrensen om prestigefulla eventen ökar markant när fler länder och städer har förutsättningar och ambitioner att vara värdar för fler idrottsevent.

Han tycker motsatsen

- Sverige tappar i medaljligan och borde i relation till BNP kunna vara värdar för fler internationella events, menar Pehr Palm, vd Event in Skåne.

- Internationella sportevent stärker Sverigebilden, skapar samhälleliga effekter och genererar turistintäkter till landet.

Pehr Palm anser att RF och Visit Sweden bör engagera sig för att tillsammans göra en enad insats tillsammans med specialförbund.

I Dubai såg Pehr Palm och ytterligare svenskar som bl a Gunilla Lindberg från IOK, ett antal specialförbund, Event in Skåne, Göteborg & Co, Stockholm Visitors Board, IEC och Globen hur Danmark intåg en framträdande position.

Danmark var en av huvudsponsorerna på Sportaccord. Även Finland hade en monter for att visa upp sig för att kunna värva fler event i framtiden.

Nya internationella evenemang

Sportaccord är konferensen där världens beslutsfattare inom idrott träffas för att utveckla och diskutera framtidens agenda för internationella idrottstävlingar.

Nya event som presenterades var bl a Asian Combat Games och World Beach Games inklusive stora arrangemang i fotboll, volleyboll och handboll. Infostrada presenterade staden Melbourne som vinnare i sitt Worldsport-index baserat på 75 sporter och 20 000 events.

Presidenten för FIFA Sepp Blatter talade på konferensen under rubriken Changing geography of sport.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen