Rekordbelopp till handikappidrotten

Mera pengar har aldrig handikappidrotten någonsin fått. Och även vid en jämförelse med annan idrott är beloppet unikt. Det står klart sedan Svenska Handikappidrottsförbundet och Sveriges Paralympiska kommitté (SHIF/SPK) får 9 miljoner i en specialsatsning.

Rekordsumman ska användas inför och under vinteridrottstävlingen Paralympic Winter World Cup (PWWC) som genomförs i Sollefteå 2011 och 2013.

Beslutet togs av strukturfondspartnerskapet i Jämtland- och Västernorrlands län och projektet har namnet Utvecklingsprojekt Paralympic Winter World Cup. Finansiärer är förutom EU, SHIF, Länsstyrelsen i Västernorrland och Sollefteå kommun.

PWWC är världens näst största multitävling för vinteridrottare i samtliga fem paralympiska grenarna och arrangörerna räknar med att locka åtskilliga idrottare och åskådare.

Projektet ska bedrivas i Sollefteå och det handlar om att initiera och utveckla en rad olika kringarrangemang under tävlingsveckan som konferenser, utställningar etc, kopplade till Paralympic Winter World Cup.

- Det är det största bidraget någonsin till ett enskilt projekt och det känns mycket tillfredsställande. Nu har vi ekonomiska muskler att utveckla en tävling till ett riktigt stort event, säger Stig Carlsson generalsekretare för SHIF/SPK.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja