Fullt även i Stockholm Marathon

Ni har läst eller hört det förut – nu är det fullbokat! Den här gången gäller det Asics Stockholm Marathon 2011. Anmälan stängdes när maxgränsen 20 000 passerades på fredagslunchen. 20 517 mer eller mindre tränade ska springa dryga fyra mil mitt i huvudstan.

Från Vasaloppet till Göteborgsvarvet, och ytterligare några, budskapen är de samma om en lång kö som vill kröna sitt motionerade med ett kraftprov. Det är just vad Stockholm Marathon är om något. Maran som nu fått tillägget Asics efter sin nya sponsor.

Betydligt fler vill vara med

20 517 löpare är anmälda vilket är nytt rekord för loppet. Att jämföra med 20 136 vid årets arrangemang. Den 33:e upplagan av maran avgörs lördagen den 28 maj nästa år.

- Vi vet att betydligt fler löpare vill vara med, men vill inte ta emot fler anmälningar eftersom vi vill vara säkra på att allt ska fungera bra under loppet, säger tävlingsledaren Ulf Saletti.

Ändå har arrangörsklubbarna Hässelby SK och Spårvägens FK stadigt ökat antalet anmälda under de senaste åren.

76 nationer är representerade i Nordens största maratonlopp. 11 886 av de anmälda kommer från Sverige, 8 631 från andra länder. 26 procent av de anmälda är kvinnor, 74 procent är män.

Så här har löparna ökat i antal

Här är loppets utveckling:

2011: 20 517 anmälda

2010: 20 136

2009: 18 736

2008: 18 231

Fotbollens lobbyingarbete, för att fasa ut Riksidrottsförbundets, RF:s kritiserade bidragstak , har misslyckats. I stället föreslår Riksidrottsstyrelsen, RS, att ”taket” behålls men höjs från 10 till 12 procent. 

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Göteborg blir åter scen för världstennis – för första gången på 18 år spelas Davis Cup i staden. 

Sverige ställs mot Tunisien i en betydelsefull landskamp den 12-13 september. Segrarenn går till nästa års Davis Cup Qualifiers.

I det svenska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

I dt senska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.