Fullt även i Stockholm Marathon

Ni har läst eller hört det förut – nu är det fullbokat! Den här gången gäller det Asics Stockholm Marathon 2011. Anmälan stängdes när maxgränsen 20 000 passerades på fredagslunchen. 20 517 mer eller mindre tränade ska springa dryga fyra mil mitt i huvudstan.

Från Vasaloppet till Göteborgsvarvet, och ytterligare några, budskapen är de samma om en lång kö som vill kröna sitt motionerade med ett kraftprov. Det är just vad Stockholm Marathon är om något. Maran som nu fått tillägget Asics efter sin nya sponsor.

Betydligt fler vill vara med

20 517 löpare är anmälda vilket är nytt rekord för loppet. Att jämföra med 20 136 vid årets arrangemang. Den 33:e upplagan av maran avgörs lördagen den 28 maj nästa år.

- Vi vet att betydligt fler löpare vill vara med, men vill inte ta emot fler anmälningar eftersom vi vill vara säkra på att allt ska fungera bra under loppet, säger tävlingsledaren Ulf Saletti.

Ändå har arrangörsklubbarna Hässelby SK och Spårvägens FK stadigt ökat antalet anmälda under de senaste åren.

76 nationer är representerade i Nordens största maratonlopp. 11 886 av de anmälda kommer från Sverige, 8 631 från andra länder. 26 procent av de anmälda är kvinnor, 74 procent är män.

Så här har löparna ökat i antal

Här är loppets utveckling:

2011: 20 517 anmälda

2010: 20 136

2009: 18 736

2008: 18 231

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Ni såg väl hur Fifas  ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris  inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att  den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.