Stavhoppskarnevalen återkommer
Så många som ca 100 hoppare från åtta länder i åldrarna 14 och uppåt, invaderar Nordstadstorget för tredje året i rad. Bland dessa kan nämnas göteborgarnas stoltheter Oscar Jansson som är bäst i Sverige med 5,87. Malin Dahlström och Michaela Meijer som båda har hoppat 4,25.
Helt ideellt och oberoende träffades tolv pappor regelbundet vid Slottsskogsvallen där deras barn tränade. Idén växte fram om att göra något för gruppen och tränarna. Man hade under 80-talet haft en stavhoppskarneval i Nordstan och bestämde sig för att skaka liv i den idén.
Tävlingsledare Olof Moen förklarar varför man väljer Nordstan och jämför med ett gammalt ordspråk.
- Det är det där med Mohammed och berget. Vi gör tvärtom. I stället föra att locka folk till arenan kommer arenan till folket. Nordstan är den perfekta platsen att visa upp idrotten med tanke på hur mycket folk som rör sig där.
Stavhoppet har utvecklats av tränare Pekka Dahlhöjd och Thomas Kyöttilä med Göteborgsmodellen . Det är dags att försöka nå taket i Nordstan igen, lite tidigare datum i år eftersom just det taket kommer att renoveras under slutet av januari.
Risken att man ska slå i är dock mindre eftersom takhöjden är 6,60 och världsrekordet som hålls av Ukrainaren Sergej Bubka är 6,14. Det finns plats för nya världsrekord...
Göteborgsmodellen står för en utbildning där äldre idrottare hjälper yngre och hela gruppen arbetar tillsammans även utanför klubbens gränser.
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF har av kommunstyrelsen i Leksand beviljats en borgen på 30 miljoner kronor, det är drygt hälften av det begärda beloppet på 56,7 miljoner.
Samtidigt meddelar Sebastian Larsson (m), ordförande i kommunstyrelsen, att kommunen kommer att tillsätta en ”god man”, för att säkra insyn i föreningens verksamhet, exempelvis vid tecknandet av spelarkontrakt
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Inför fredagens VM-premiär beskriver han sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam.
Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till unga flickors ishockey i Stockholm.
I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.