Här är ytterligare 25 000 som vill göra det

23 928 personer har redan bestämt sig för att göra det. Många andra har gjort det och tänker göra det igen. Det är fler än någonsin. De motionerar.

Årets Midnattslopp är ytterligare ett bevis på att allt flera människor upptäcker att det ändå är något positivt med att röra på sig. Cykla, simma, springa eller bara gå – oavsett vilket blir resultatet bra och personen mår bättre.

Nya platser släpps

Midnattsloppet har fått känna på det yttersta av responsen. Fler än vad det finns plats för vill vara med. Redan i maj var 23 928 anmälda och det är lika med fullt.

Men nu släpps ytterligare 600 platser för att möta rekordintresset. Midnattsloppet Göteborg, den 27 augusti är fulltecknat med 14 000 anmälda.

Nykomlingen Helsingfors, den 6 september, har över 2 600 anmälda. Inräknat Lilla Midnattsloppet och Mini Mil samlar Midnattsloppen i Norden närmare 50 000 deltagare och är därmed ett av de största löploppen.

"Vanliga motionärer"

- Det känns mycket bra att vi kan erbjuda ännu fler löpare plats då anmälningstrycket är stort. Vi är ett lopp för vanliga motionärer snarare än eliten och vårt fokus på att skapa upplevelser utmed banan, som bidrar till att göra loppet festligt för såväl deltagare och publik, är populärt och uppskattat, säger Göran Qvarfordt, VD för Midnattsloppet Nordic.

Den 13 augusti på Södermalm blir det 30:e gången som löparna ska springa de 10 000 metrarna. 22 personer har sprungit samtliga lopp hittills.

Loppet har deltagare från 31 nationer och arrangerande Hammarby IF Friidrott engagerar närmare 800 funktionärer.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.