Vuxit till Sveriges största publikevenemang
Kalmar har i tre dagar varit en ockuperad stad. Jätte-evenemanget Ironman har vänt upp och ned på allt i stan , där ca 60 0000 personer bor, men faktum är att Marcus Larsson,chef för enheten Evenemang och möten vid, Destination Kalmar hävdar:
- Vi uppskattar antalet åskådare till 70 000!
Under här event- dagarna är det karnevalsstämning i Kalmar. människor från hela Småland strömmar till Kalmar och Ironman har nu blivit Sveriges största publika evenemang.
Ironmanveckans första lopp gick onsdagen den 14 augusti. Då deltog runt 1 000 personer i kortdistansloppet 4:18:4 Kalmar. Två dagar senare gäller löploppet Ironkids som vänder sig till barn. I lördags var det start för fulldistansloppet Ironman Kalmar, som i år hader 2 700 anmälda från mer än 70 länder, vilket innebar ett rekord.
Deltagare från 70 länder
Proffsatleterna börjar med 3,8 kilometer simning i Kalmarsund med en start som följs av åtskilliga tusen åskådare.
Därefter cyklar de tävlande 180 kilometer – bland annat över Ölandsbron-. avslutnningsvis gäller ett maratonlopp i centrala Kalmar. Herr- och damproffs turas om att tävla just här och den här gång var det damproffsen som gjorde upp om titeln. Alllra bäst lyckades tyskan Marlene de Boer som noterade nytt banrekord! Tre svenska atleter fanns på startlinjen: Mikaela Holmberg, Jenny Nilsson och Jenny Nae.
I startfältet ingick också den slovakiske ishockeylegenden Zdeno Chára, som hann spela hela 1 652 matcher i NHL innan han avslutade sin karriär för två år sedan. och blev känd för den svenska hockeypubliken när han spelade en säsong med Färjestad BK.
– Efter många månaders förberedelser känns det fantastiskt att förvandla Kalmar till en Ironmanstad igen. Det är elfte upplagan av tävlingen och det är extra kul med så många internationella atleter. En av de saker som gör en Ironmantävling speciell är att det är så många olika nationaliteter och så många olika nivåer på deltagarna. Det är allt från internationella proffs till lokala motionärer. Denna mix är spännande både för våra deltagare och för publiken, säger Magnus Nyberg, Race Director, Ironman Sweden.
– Ironmanveckan betyder mycket för Kalmar. Evenemanget ger stora turistekonomiska effekter och är också en härlig folkfest där både invånare och besökare sluter upp. Att så många internationella gäster kommer hit bidrar dessutom till att göra Kalmar mer känt runt om i världen. Vi märker att det är många internationella deltagare som vill tävla just här, eftersom de är nyfikna på loppet som flera gånger har utsetts till världens mest rekommenderade Ironmantävling. De berättar sedan i sin tur om sina upplevelser i Kalmar, säger Marcus Larsson.
Anseendet bland deltagarna är högt. De rankar Kalmar-tävlingen som världens bästa och och ingen annan tävling är högre rankad!
80 miljoner i intäkter
– Vi är mycket glada och tacksamma över att deltagarna har valt Ironman Kalmar som det mest rekommenderade Ironman-eventet.
Men att skapa ett arrangemang i världsklass skulle inte vara möjligt utan det goda samarbete vi har i Kalmar och på Öland samt alla de frivilliga som är en oumbärlig del av Ironman Kalmar-familjen. De är oumbärliga för l festen, säger Magnus Nyberg.
Beräkningar påvisar att tävlingen genererar turistekonomiska effekter på runt 80 miljoner kr i Kalmar med omnejd.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.





















Skriv kommentar