Handbollen hoppas på nya miljoner
VM för herrar i Sverige för drygt ett år sedan blev mera lyckat än vad någon hade vågat hoppas. Överskottet blev så stort som drygt 20 miljoner kronor.
Resurser till jättesatsning
Med de pengarna kunde förbundet och Svensk Handboll AB, bolaget som via VM 2011 AB stod för arrangemanget och som är helägt av Svenska Handbollförbundet, skapa en organisation med flera heltidsanställda.
En större satsning än någonsin presenterades. Två förbundskaptener, Staffan Olsson och Per Johansson, heltidsanställdes och Stefan Lövgren blev general manager.
Bara ett år senare har Svenska Handbollsförbundet fått klart med ytterligare ett internationellt evenemang.
Fem arrangörssstäder
Damernas Europamästerskap 2016 får fem arrangörsstäder, Stockholm, Malmö, Kristianstad, Helsingborg och Göteborg. Scandinavium blir finalarena medan matcherna i Helsingborg kommer att avgöras i stadens nya arena som invigs i höst.
- Vi hoppas givetvis på samma fantastiska stämning i Scandinavium som under herr-VM 2011. EM spelas i december, det blir ett perfekt inslag i julstaden Göteborg, säger Åsa Borvén, operativt ansvarig för evenemang på Göteborg & Co.
Tre av de fem spelplatserna, Malmö, Kristianstad och Helsingborg, finns i Skåne.
- Nu får vi chansen att följa upp det mycket lyckade världsmästerskap för herrarna, säger säger Henrik Gidlund, projektledare på Event in Skåne.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse
Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















