Då bygger de själva en arena!

EM för damer pågår på Gamla Ullevi och Robbie Williams uppträder på Ullevi. Inför den situationen krävdes ett nytänk. Gothia Cup tog beslutet att bygga en egen spektakulär arena på Heden för 14 000 personer.
Invigningen inför drygt 40 000 åskådare är alltid ett oförglömligt minne för ungdomarna vid Gothia Cup. Foto: Adam Ihse, Scanpix


Gothia Arena uppstår mitt i Göteborg och denna tillfälliga stadion erbjuder utöver läktarutrymme helt nya möjligheter för att bygga arenabyn för sponsorer och publik.

Förverkligar idén

- Det blir en bättre inramning av turneringen. Ett nytt Center Court. Här kommer alla som vill kunna följa turneringen direkt på plats. Under finaldagarna skapas förhoppningsvis en fantastisk stämning, säger Gothia Cups turneringsledare Lena Rönnefors.

Affe Akbari har ritat på arenan och hans företag, Sport & Evenemang, förverkligar idén om en cupens egen stadion. Han tar stora delar av den portabla hockeyarena som har använts vid en rad hockeymatcher utomhus under de senaste åren.

Den 19-20 juli spelas finalerna i Gothia Cup 2013. I 13 matcher gör 26 lag upp om de titlarna. Gothia Arena ska stå färdig till turneringsstarten och används under turneringens alla sex speldagar. Totalt ska 58 matcher spelas där.

Störst i världen

- En stor arena på Heden, tänk, säger Lena Rönnefors och längtar till cupstarten.

Viasat ska sändas ca 40 timmar från den nya arenan.

Gothia Cup är världens största och mest internationella fotbollsturnering för barn och ungdomar och spelas varje år i Göteborg och i angränsande kommuner. Gothia Cup arrangerades första gången 1975 och i år deltar över 35 000 spelare i 1 625 lag från 80 olika nationer från hela världen.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.