Avslöjanden runt Nordea Masters

Flera avslöjanden inom golf framkom på onsdagen. Henrik Stenson har gett klartecken till start i Nordea Masters 2014 - som ska spelas på PGA National utanför Malmö. Dessutom, Björn Örås har sålt rättigheterna till tävlingen till franska Lagardére.
Björn Örås har sålt rättigheterna till den svenska Europatourturneringen till det franska eventbolaget Lagardére Scandinavia.


Det franska eventbolaget som i det  här fallet benämns Lagardére Scandinavia,tidigare PR Event med Thomas Wallén och Christer Hult, har köpt rättigheterna av affärsmannen Björn Örås.

Henriks hemstad

Efter en tid av förhandlingar är parterna överens och enighet råder också med PGA National där det blir spel både 2014 och 2015.

Att nu Henrik Stensson ger klartecken får förstås stor betydelse när tävlingen ska marknadsföras.

Därpå är det tänkt att tävlingen återvänder till Örås egen bana, Bro Hof, mend et finns också planer på att spela i Göteborg, Henriks hemstad, och sedan är även Barsebäck aktuell som en framtida spelplats. Just där har Henrik också kommersiella intressen och förväntas bli delägare när han trappar ned spelet.

Blir nog ett pådrag

- Det ska bli fantastiskt kul att spela i Sverige igen. Och särskilt nu när det går så bra, säger Henrik Stenson från Florida där han hämtar ny energi efter den senaste tidens intensiva spel.

- Det blir nog ett pådrag efter de fina framgångarna under säsongen, så hoppas vi väl avverka några bra tävlingar innan dess också. Men det ska bli kul att få komma hem och spela.

Han har redan skissat på tävlingsschemat under 2014 och då uppstod möjligheten att komma hem.

Nya miljoner från Nordea

- Det är en chans att visa upp sig för hemmapubliken. Och på grund av scheman och sådant så har jag inte de senaste åren kunnat vara hemma lika frekvent som tidigare och det är ju givetvis viktigt att de svenska spelarna kommer hem och spelar.

Mitt bland nyheter tillkännages att titelsponsorn Nordea har gett klartecken till ett nytt treårsavtal med den svenska Europatourturneringen.

- Vår ambition är att tillsammans med Nordea ta positionen som Europas näst största tävling efter British Open, säger Thomas Wallén på Lagardére Scandinavia.

Bolaget står också bakom tennisens Swedish Open i Båstad och Stockholm Open medan koncernens andra nordiska bolag IEC arrangerar damernas turnering Helsingborg Open tillsammans med Svenska Golfförbundet och ansvarar också för Ski Classic som växer i Europa.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.