Lars fixar årets idrottsfest

Här är mannen som fixar årets idrottsfest i Norrköping och att Norrköpings-borna kan se fyra elitmatcher till priset av en: Lars Löfgren, marknadschef på Hyresbostäder i Norrköping.
Fyra elitmatcher blir till ett och samma koncept under titeln "Hemmamatch" i Norrköping. Fotboll med IFK Norrköping, dubbla basketmatcher med Dolphins samt ishockey med Vita Hästen. Foto: Janerik Henriksson, TT

 

2-5 oktober spelar alla elitlagen i Norrköping hemmamatch: 

Torsdag 2 okt: Vita Hästen-Rögle (Hockeyallsvenskan).

Fredag 3 okt: Norrköping Dolphins-ecoÖrebro (Basketligan herrar)

Lördag 4 okt: Norrköpings Dolphins-Solna Vikings (Basketligan damer)

Söndag 5 okt: IFK Norrköping-IFK Göteborg (Allsvenskan). 

Inspiration från England

Tack vare samarbetet, som går under namnet ”Hemmamatch”, säljs 300 biljetter som ger inträde till alla fyra matcherna, till priset av en: 200 kronor. Överskottet går till ett nyinrättat stipendium i Norrköpings-idrotten: Årets ungdomsledare.

Mannen bakom idén är Lars Löfgren, marknadschef på Hyresbostäder i Norrköping. Det är Norrköpings kommunala bostadsbolag som är sponsor till IFK Norrköping, Norrköpings Dolphins och Vita Hästen. 

Inspirationen har han hämtat från England och hundkapplöpningskonceptet ”Game Day”, som Lars Löfgren haft förmånen att studera på nära håll under sin tid på Svenska Spel. Detta har parats med Lars Löfgrens passion för att knyta ihop klubbar, publik och sponsor i en unik händelse när sommar- och vinteridrotterna möts.

Paketering gav succé

– ”Game Day” paketerades och utformades som ett After Work-event under några timmar fredag eftermiddag. Den samlade fans, företag och arrangörerna av hundkapplöpningarna, som utöver hundkapplöpning erbjöd bland annat barnkalas, 50-årskalas och bröllopspaket. Det blev succé eftersom allt fanns på en plats och var enkelt att beställa och konsumera. Vid niotiden på kvällen var allt över och folk gick vidare på fester, middagar eller hem, berättar Lars Löfgren för Svensk Elitfotbolls nyhetsbrev.

Han har förhoppningar på ”Hemmamatch”, som är tänkt att bli en årligen återkommande idrottsfest om det stämmer med lagens spelprogram:

- Jag tror att ”Hemmamatch” kan leda till att Norrköpings-borna lyfter på ögonbrynen och får en känsla av att vi kan mer än vad vi tror i den här staden. 

Det sätter också fokus på idrotten och kan förhoppningsvis locka nya åskådare till arenorna, kanske till och med förstagångsbesökare som fortsätter att komma, säger Lars Löfgren och fortsätter:

- Samtidigt är det nu upp till bevis för klubbarna och leverera när folk väl tar sig tid och kommer…

Fokus på elitidrotten positiv

Mårten Jacobsson, marknadschef på IFK Norrköping, var den förste som Lars Löfgren ringde upp för att förankra idén med, efter att han fått med Norrköpings Tidningar med sportchefen Mats Willner i spetsen som partner i projektet.

– Vi tände direkt, berättar Mårten Jacobsson till Svensk Elitfotbolls nyhetsbrev och fortsätter:

– Allt som kan skapa ökat fokus på elitidrotten i Norrköping är positivt. Tvärtemot vad många kanske tror, försöker vi faktiskt samarbeta mellan elitlagen, bland annat undvika att lägga matcher när något av de andra lagen redan planerat in en match.

Möjlighet till nya supportrar

Mårten Jacobsson anser att det är extra roligt att idén innefattade supportrarna också. 

– Det är inte säkert att exempelvis alla Vita Hästens supportrar håller på IFK Norrköping, så konceptet ”Hemmamatch” blir en bra möjlighet att värva nya supportrar… 

- Om allt går som planerat kommer de andra lagens supportrar att stå på samma läktare som våra för att skapa en extra bra stämning. 

Nya sponsorsamarbeten

Stefan Nilsson är marknadschef i Norrköping Dolphins. Han säger till Idrottens Affärer:

- “Hemmamatch” är ett bra initiativ som gynnar alla inom idrotten i Norrköping: Klubbarna, fansen och sponsorerna. 

- Vi i Dolphins är extra glada att kunna bidra med två bra matcher under helgen, både herrar och damer. Vi tror och hoppas att det här är ett bra sätt att få fler att upptäcka basketen i Norrköping - både vad gäller elit och ungdom - och att det kan leda till nya sponsorsamarbeten.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja