Båten ska bärgas och repareras
Värden för åtskilliga miljoner höll på att gå förlorade och människor var i stor fara när dramatiken plötsligt tilltog i Volvo Ocean Race.
En halvmeter djupt
Smällen i lördags natt måste ha varit våldsam. Revet är känt och sträcker sig flera kilometer under vattenytan. Något måste ha gått fel, datatekniken eller den mänskliga faktorn, när Team Vestas Wind dundrade upp på revet och slog sönder båda rodren och andra delar av båten.
De nio besättningsmännen måste ha kastats kors och tvärs, men som genom ett under undkom alla oskadda. De omgavs av hav var de än tittade och egentligen borde paniken varit nära.
Men – djupet var inte mer än en halvmeter!
Båten ska bärgas
I morgonljuset kunde de vada med vatten till knäna till en torrare plats på revet.
Den nära 20 meter långa båten är lämnad åt sitt öde, men bara tillfälligt. Team Vestas Wind ligger på ett rev i en avlägsen del av Mauritius skärgård efter kraschen och nu inleds försöken till bärgning. Förhoppningen är nämligen att båten ska fortsätta tävlingen!
Neil Cox, shore manager för det danska laget, säger:
- Bilden målar en ganska grafisk bild av vad som händer där ute. Den bild säger mer än 1000 ord.
"Strandade i en sandlåda"
- Vi har haft nio killar som har suttit på vad som i grunden är en sandlåda i mitten av Indiska oceanen.
De hämtades av en kustbevakningsbåt och har vilat i ett av de få husen på den närliggande ön Ile du Sud, där det finns minimal kommunikation med omvärlden.
De har fått matpaket från ett kustbevakningsplan och har också hunnit att hämta segel, rep, dieselbränsle, elektronik och hårdvara från båten i den händelse båten skulle föras bort av havet. Nu inleds undersökningen om båtens skador för att se om den kan bärgas, repareras och på några få dagar bli startklar igen – med samma besättning.
Så länge är de på väg i en fisketrålare till Mauritius. En båt som trafikerar den 43 mil långa sträckan bara en gång i veckan och färden tar mer än en dag. Men på onsdagsmorgonen beräknas de vara framme.
Båtar för 45 miljoner
En Volvo Ocean 65:an kostar cirka 4,5 miljoner euro och är runt 30 procent billigare än sin föregångare och med lägre driftkostnader, om båten används i två upplagor av tävlingen och kostnaden delas upp över tid.
I tidigare omgångar av Volvo Ocean Race kostade en teamsatsning över 25 miljoner euro. Tack vare tävlingsorganisationens förändringar har den kostnaden sjunkit till mellan 12-14 miljoner euro för en upplaga och 11,5 miljoner euro för två upplagor.
Ett exempel på förändring är att service och underhåll för de nya båtarna sköts centralt av Volvo Ocean Race för samtliga lag.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















