Fler bidrag till Gyllene Hjulet
Den 2 februari var det deadline för inlämning av bidraget till Gyllene Hjulet 2015, sponsrings- och eventbranschens årliga gala för föregående års mest lyckade sponsrings- och eventprojekt. 135 bidrag kom in, att jämföras med 120 förra året – alltså en ökning på drygt tio procent.
Sex nya kategorier
- Vi har inte haft våra jurymöten och bedömt bidragen ännu, men att de nya kategorierna håller den höga kvalitet som vi önskar kan vi ändå se. Jag konstaterar också de nya kategorierna Årets nytänkande och Årets långsiktiga är populära. Det är roligt, för det visar att branschen anser att den är både nytänkande och långsiktig, säger Cecilia Perlind, ordförande i juryn för Gyllene Hjulet.
Gyllene Hjulet fick sex nya kategorier till årets tävling, vilka kompletterar de sju sedan tidigare i form av Årets sponsring, Årets rättighetsinnehavare, Årets event B2B, Årets event B2C, Årets interna event, Årets samhällsengagemang och Årets kreativa lösning:
• Årets långsiktiga: projekt som get resultat under en längre tid och nått fram bra i bruset.
• Årets internationella: projekt som skapats utomlands och plockats hem till Sverige, och då anpassats för den svenska marknaden, eller tvärtom.
• Årets nytänkande: projekt som totalt utmanat konventionerna och valt att nå fram på ett helt nytt sätt.
• Årets hantverk: ljus, ljud, scenografi, miljöer… Allt det som sker bakom kulisserna och som är så betydelsefullt för resultatet av projektet.
• Årets endorsement: Företag eller rättighetsägare som bäst lyckats att knyta en känd person till sitt eget varumärke, och haft en affärsmässig nytta av det.
• Årets digitala: all sponsring och event är inte knutet till en fysisk plats eller en produkt som går att hålla i handen. Nu får dessa digitala projekt en egen kategori.
Konferens vid galan
Hade du väntat dig ännu fler bidrag med tanke på de sex nya kategorierna?
- Nej, egentligen inte. Effekten av de nya kategorierna i form av ännu fler bidrag ser vi nog först nästa år. Dels släpptes de nya kategorierna så tätt inpå årets tävling att det nog tar något år innan de sätter sig, dels ska kunskapen om kategorierna hinna spridas. Sist men inte minst vill vi ge de tävlande en chans att planera för att delta, säger Cecilia Perlind som ser fram emot den 26 mars då utdelningen av Gyllene Hjulet sker.
Utdelningen föregås av en heldagskonferens, som liksom galan arrangeras av Sponsrings & Eventföreningen.
De nominerade bidragen presenteras runt den 13 mars – och du kan förstås ta del av dem allihop här på Idrottens Affärer.
Mest lästa just nu
Med Djurgården tillbaka i SHL, efter 4-1 i matcher mot AIK i den hockeyallsvenska finalen är frågan förstås om det mesta mästarlaget, med 16-guld, kan göra en ”Brynäs”. Att som nykomling vinna grundserien säsongen 2025-2026 och gå fram ändå till SM-final.
Triumfen är fin fjäder i troféhatten för säsongnye sportchefen Niklas Wikegård, 60 år, som hoppade av glamour-jobbet i TV 4-studion för att leda DIF tillbaka till SHL.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Göteborg blir åter scen för världstennis – för första gången på 18 år spelas Davis Cup i staden.
Sverige ställs mot Tunisien i en betydelsefull landskamp den 12-13 september. Segrarenn går till nästa års Davis Cup Qualifiers.
I det svenska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.
I dt senska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.