Zlatan antydde slutet
Fem dagar efter det att vi vet om Sverige når fotbolls-EM blir Zlatan Ibrahimovic filmstjärna. Den 22 november är det världspremiär för bröderna Gerttens film, ”Den unge Zlatan”. Då är tionde Guldbollen ett minne och rollen som skådespelare betydligt mer viktig.
En stjärna tänds
Boken Jag är Zlatan av David Lagercrantz blev en succé när den kom 2011. Zlatans berättelse fångade och lockade många. Drygt 1,5 miljoner ex har sålts av boken i 20 länder.
Då fick vi en inblick i uppväxten och villkoren. Hur Zlatan Ibrahimović formades av uppväxten i Rosengård.
- Ingen hade i princip skrivit om Zlatan när vi började filma honom i MFF. Jag minns att vi redan då tänkte att nu befinner vi oss i ögonblicket då en stjärna tänds. Det är bara att tacka och ta emot att vi befann oss på rätt plats vid rätt tillfälle, säger Magnus Gertten.
Filmbröderna Magnus och Fredrik Gerttens dokumentärfilm är formad av klipp från inspelningen av deras film Blådårar 2, där de följde Malmö FF och i synnerhet Zlatan under ett par år. Från genombrottet här hemma till flytten till Ajax.
När han låser dörren
- Vi börjar filmen med den öppne Zlatan och slutar med den stängde som låser dörrarna där vi inte kommer åt honom längre, säger Magnus Gertten.
- När vi gick tillbaka till materialet hittade vi scener och ögonblick vi inte visste vi hade. Det var inte bara den rolige oneliner-Zlatan vi hittade utan även mörkare sidor, säger Fredrik Gertten.
Då var Zlatan Ibrahimovic en talang på väg mot genombrottet i MFF. Bröderna Gertten filmade mängder av timmar med honom, men endast en liten del användes i Blådårar 2. Det är de scenerna som används i den nya filmen.
- När vi först mötte Zlatan träffade vi en ung, öppen fotbollsspelare som gick rakt genom rutan och vi förälskade oss i hans direkthet. Han har en ärlighet och öppenhet som genom åren också har gett honom fiender, säger Fredrik Gertten.
Han väcker känslor
- Zlatan är en person som väcker känslor. Han är en särling som går sin egen väg. Det blir onekligen fascinerande när en sådan talang och person ska inordnas i den grå lagfotbollen, säger Magnus Gertten.
Materialet kompletteras med nya intervjuer med fotbollsstjärnor som Marco van Basten, Ronald Koeman, Leo Beenhakker, Mido, Fabio Capello och Andy van der Meyde.
Först i februari ska filmen visas här i Sverige, men vid den internationella dokumentärfilmfestivalen i Amsterdam blir det alltså världspremiär den 22 november.
Dessutom pågår arbetet för att göra en fotobok om höstkvällen 25 november då Zlatan tillsammans med PSG återvänder till Malmö för mötet med sin gamla klubb i en tävlingsmatch. Då har också Zlatan bekostat en storbildsskärm på Stortorget för att många ska kunna se matchen tillsammans med andra MFF-are.
Mest lästa just nu
Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas vara klar under året.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















