Kamp mellan två anläggningar

I Bruksvallarna satsas flera miljoner, inte minst via EU, på skidåkning. I Gällivare leder förre TV4-reportern Stefan Nieminen ett jätteprojekt för att få skidåkare. Nu finns det en vinnare.
Marcus Hellner får åka på hemmaplan i säsongspremiären.

 

Den populära säsongspremiären för längdskidor kommer i fortsättningen att arrangeras vartannat år i Bruksvallarna och vartannat år i Gällivare. 

Just Gällivare inleder.

- Båda tävlingsarrangörerna är otroligt duktiga med lång erfarenhet, de ligger även långt fram i utvecklingen av längdskidåkning, banor och snösäkerhet, förklarar Göran Nilsson, ordförande för Svenska Skidförbundets längdråd.

På Hellner Stadion

Premiären på Gällivare ska ske på Hellner Stadion som är den del av Sportevent Gällivare Lapland där Stefan Nieminen är verksamhetschef.

- Ett fantastiskt roligt besked, det här har vi jobbat för under lång tid och det känns härligt att vi nu  gått i mål med det, säger Stefan Nieminen.

Just det, förre reportern på TV4 som numera jobbar hemma i Gällivare.

- Att få starta OS-säsongen med tv-sänd premiär från Gällivare känns verkligen som en vinstlott, vi vet att både det publika och mediala intresset är på topp då.

Tradition i Bruksvallarna

De senaste säsongerna har ett flertal utländska landslag valt att lägga sin världscupuppladdning till Gällivare så det kommer att bli startfält som håller yppersta världsklass

I flera år har den officiella tävlingssäsongen för längdskidor dragits igång i Bruksvallarna av Funäsdalens IF, där tävlingen även varit tv-sänd. 

Samma helg samlas emellertid en annan del av skideliten i Gällivare, där Gällivare Skidallians arrangerar ytterligare en skidpremiär. Konkurrensen har inneburit att det har varit svårt att få ett samlat startfält på ett och samma ställe. 

- Skidpremiären är en möjlighet för de aktiva att mäta sig mot varandra inför världscupstarten. Dessutom ger den ett underlag för landslagsledningen att utse landslaget som får tävla i världscuppremiären helgen därpå.

Bra PR via TV

Skidpremiärerna  är populära även publikmässigt. Många vill vara på plats eller följa tv-sändningarna för att se eliten igen.

- Tävlingarna blir ett naturligt sätt att höja skidtemperaturen inför vintern. Intresset är stort, vilket märks både på antalet tv-tittare och på hur det rapporteras om tävlingarna i media, säger Göran Nilsson.

Varje år genomförs även en säsongsavslutning för längdskidor. Sedan tidigare är det beslutat att den arrangeras i Umeå i april 2016, men från och med säsongen 2017/2018 kommer även avslutningen att arrangeras vartannat år i Bruksvallarna och vartannat år i Gällivare.

Mera nytt i arrangemang: Borås SK ersätter Falköpings AIK som arrangör för USM 2017 den 10-12 februari. USM 2019 ska i gengäld genomföras i Falköping. Och Borås blir platsen för rullskid-SM 2017, då tävlingarna sker vid SM-veckan.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen