Idrottskollo - en miljonmaskin
Gårdagen handlade om Sveriges VM-match, men på söndagen hade 8 000 ungdomar och 1500 funktionärer sin tankar bara på Stadium Sports Camp, Sveriges största idrottskollo för barn och ungdomar, som invigdes i Norrköping och Halmstad
Stadium Sports Camp har sedan starten 1995 vuxit till landets största sportläger och riktar sig till barn och ungdomar, 8-15 år. I Norrköping arrangeras Stadium Sports Camp för 23:e året i rad och i Halmstad för andra året.
Över 100 000 har deltagit
Under drygt två decennier har Stadium Sports Camp därmed aktiverat över 100 000 ungdomar och Och vad som nästan mera fantastiskt - mer än 50 miljoner kronor har delats ut till det lokala föreningar via deras uppdrag som funktionärer.
Cirka 30 procent av omsättningen går direkt tillbaka till föreningarna!
Lägret genomförs med hjälp av ett nära samarbete med Norrköpings respektive Halmstads kommun och föreningar. Det innebär att ett stort antal ungdomar får sommarjobb i respektive kommun.
– Vi tycker det är oerhört viktigt att vi aldrig bedrivit någon som helst elitsatsning. Lägret är inkluderande och det handlar om att ha roligt, träffa nya kompisar och hitta glädjen i att röra på sig, säger Marcus Grapne, lägeransvarig för detta jättelika idrottskollo.
Plånboken inte avgörande
- Dessutom kommer 450 deltagare som av sociala eller ekonomiska skäl inte annars haft möjlighet att delta, få friplatser genom olika stiftelser och sponsorer
I år finns det totalt 23 olika idrotter att välja mellan. Fotboll är den största sporten sett till antal deltagare men multi (prova på olika sporter) och gymnastik är de idrotter som blir fullbokade snabbast. Även parkour är populärt.
Nytt för i år är ett samarbete med Barncancerfonden som bildar en egen träningsgrupp där idrottsledare tillsammans med barnens föräldrar/sjuksköterskor ger det stöd som behövs för att delta.
Även Min Stora Dag samarbetar med Stadium Sports Camp för att öppna upp lägret för fler deltagande barn och ungdomar.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0 till 12,0 procent.
Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
En dags biljett kostade 300 kr, två dagars entré minst 500 kr.
Åskådarna trängdes i varenda backe, utförslöpa, ja överallt under tävlingsdagarna.
Ändå tvingas nu de ansvariga medge att skid-VM drabbas av minst 1 miljon kronor i förlust, men det finns farhågor om mera.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.