Konståkningsförbundet räknar med storvinst
22-28 mars 2021 avgörs konståknings-VM i Stockholm. Konståkningsförbundet tilldelades nyligen arrangemanget i kamp med Zagreb, Bratislava, Soul och Milano. När VM 2008 avgjordes i Göteborg inför 85 000 åskådare gjorde förbundet en vinst på 10 miljoner kronor.
-Nu räknar vi med en större vinst. VM avgjordes i Scandinavium, nu tävlar vi i Globen som har större publikkapacitet. Vi hoppas på 100 000 åskådare, säger Katarina Henriksson, förbundsordförande.
Katarina Henriksson säger att det som avgjorde att Stockholm fick arrangemanet är att Förbundet hela tiden tar nya grepp.
- Till EM genomförde vi lottningen i Kungsträdgården som blev uppskattat. Dessutom inrättade vi ett Green Room i Globen där åkarna och ledarna kunde samlas.
Silver i april
EM 2015 i Stockholm var det första stora internationella mästerskap i konståkning i staden sedan 1947. Så sent som i april i år arrangerades VM i konståkningens lagsport, synkroniserad konståkning, i Globen. Sverige erövrade silver.
Katrina Håkansson räknar med att de allra bästa åkarna kommer till Stockholm 2021 eftersom VM också gäller som OS-uttagning.
-I Göteborg 2008 låg vi mellan två olympiska spel. Nu har vi förmånen att ligga året före OS, bättre kan det inte bli, säger hon.
Cirka 200 åkare kommer till Stockholm för att tävla i singel, par och isdans. Med tränare, domare och övriga funktionärer kommer upp mot 1 000 personer att vara involverade i mästerskapet.
EM i Stockholm blev en succé. Systrarna Helgesson, Viktoria och Joshi, kom femma respektive fyra. Men de har lagt av.
17-åringar VM-hopp 2021
Till VM hoppas Katarina Håkansson att 17-åringarna Anita Östlund och Nikolaj Majorov ska vara flygfärdiga till. Anita fick chansen att visa upp sig i OS i vintras men misslyckades. Hon kom 28:a av 30 deltagare i kortprogrammet och fick inte tävla vidare. Det var de 24 bästa som gick vidare.
Utöver Anita och Nikolaj finns det fler ungdomar med talang.
Behovet av isytor är stort, inte minst i Stockholm. Därför är den nya ishallen i Gubbängen i södra Storstockholm mer än välkommen. Den beräknas stå klart till årsskiftet 2019/2020.
Nikolaj Majorov är lillebror till Alexander. När han inte fick någon OS-biljett sade Alexander att han skulle lägga av. Men han ändrade sig och har fortsatt tävla. Om han håller på till 2021 återstår att se.
Svenska konsåkning är på frammarsch. Det finns 130 klubbar i landet med 30 000 aktiva. Konståkningsförbundet är det förbund som växer snabbast efter Gymnastikförbundet.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Att idrottsevenemang berika Göteborg är välkänt sedan länge. En ny undersökning påvisar att det i Sveriges särklassigt största eventstad faktiskt rör sig om drygt 1 miljard i turismeffekter för de tre ledande turneringarna. Så pass mycket påverkas Göteborgs besöksnäring på årsbasis tack vare idrotten.
Gothia Cup, Partille World Cup och Gothia Cup Innebandy bidrar med 1,45 miljarder kronor i turismekonomisk effekt, är den upptäckt som presenteras i en ny undersökning via Upplevelseinstitutet
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar