Rekordmånga följer VM-tjejerna
TV4 jublar över tittarsiffrorna från VM. 1 605 000 såg Sverige besegra Kanada i åttondelsfinalen enligt siffror från MMS. Hur många kommer att titta på lördag i kvartsfinalen mot Tyskland? Säkert fler. Kanalen hoppas förstås att siffran från VM-finalen mellan länderna 2003, 2-1 till Tyskland efter förlängning, ska slås. Då såg 3,8 miljoner matchen.
TV-intresset är stort också i andra länder. 31,2 miljoner i Brasilien såg landslaget förlora mot Frankrike i åttondelsfinalen. Frankrikes damer har satt tittarrekord. Den högsta siffran hittills uppmättes när Frankrike mötte Sydkorea, 10,6 miljoner tittade. Den siffran överträffas säkert när Frankrike möre Italien i kvartsfinalen.
Rekord i Storbritannien
Rekord sattes i Storbritannien när England besegrade Kamerun i åttondelsfinalen. 6,9 miljoner TV-tittade. Nytt rekord för damfotboll. England-Skottland drog 6,1 miljoner tittare. Italien, som är i slutspel för första gången på 20 år, lockade drygt sju miljoner tittare i gruppspelsmatchen mot Brasilien.
Det är inte bara medaljer som står på spel på lördag när Sverige -Tyskland möts i Rennes på Roazhon Par, en arena som är byggd 1912. Publikrekordet är från 2005. 29 490 personer såg hemmalaget mot Marseille.
Nej, det handlar också om en plats i OS i Tokyo nästa år. Bara tolv lag får spela om medaljerna. Japan är klart som arrangörsland liksom Brasilien, som vann Copa América 2018. Europa har bara tre platser. I kvartsfinalerna är alla lag utom USA från Europa. De tre främsta i VM är OS-klara. Om två eller fler lag inte går att skilja åt gäller kval. Förlorar Sverige mot Tyskland betyder det att blågult missar OS för första gången. I VM i Kanada 2015 var tre av åtta lag från Europa i kvartsfinalerna.
Landslagschefen vill ha kval
Landslagschefen Marika Domanski Lyfors är inte nöjd med situationen.
- Europa ska ha fler platser, det har jag tyckt i flera år. Det bästa vore om Europa hade ett separat OS-kval. Och så kommer det att bli, säger hon till SportExpressen.
Det här gäller förutom Europa när det gäller OS-platserna.
O Asien: Två platser. OS-kvalet pågår, åtta lag återstår. Finalomgången spelas i mars 2020.
O Afrika: 1,5 plats. OS-kvalet pågår, 16 lag återstår. Segraren går till OS. Tvåan till playoff mot Chile, som kom tvåa i Copa América.
O Nord -och Centralamerika: Två platser. Kvalet inleds i oktober.
O Sydamerika: 1,5 plats. Brasilien klart. Chile spelar playoff mot tvåan i afrikanska kvalet om ytterligare en plats.
O Oceanien: En plats. Nya Zeeland klart efter segern i Oceaniska mästerskapet 2018.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Till ny ordförande i Svenska Bordtennisförbundet har valts Tomas Eriksson, tidigare president i Internationella Innebandyförbundet, i 28 år. Han har också ett förflutet inom RF och var valberedningens förslag till ny ordförande efter avgående Dennis Lindahl, som avböjt omval.
Inför årsmötet hade Eslöv PK, fixstjärnan Truls Möregårdhs klubb samt Spårvägen och Eskilstuna by Stiga samt Västmanlands distriktet gått emot valberedningen och nominerat styrelseledamoten, Lasse Ericsson till ny ordförande. Ericsson har en bakgrund inom Västerås BTK.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar