EM - skillnad på intresset i Europa
Krönika: Har besökt Berlin. Lite nedstämd kände jag mig allt efter att Sverige dagen innan förlorat kvartsfinalmatchen mot England i UEFA Women's Euro 2025. Tröstade mig med att Tyskland skulle spela kvartsfinal mot Frankrike på lördagskvällen. Hoppades på en bra match i Berlin.
Det finns en hel del att glädjas åt när det gäller damfotbollens utveckling. Intäkterna för fotbolls-EM har ökat sedan mästerskapet 2022.

Intäkterna för fotbolls-EM har ökat sedan mästerskapet 2022. Prispengarna för lagen har förbättrats avsevärt,men ligger fortfarande långt under herrarnas EM). Fyllda arenor, lägre biljettpriser och ökat intresse driver utvecklingen framåt. Damfotbollen växer men är fortfarande ekonomiskt beroende av herrfotbollen. Och herrfotbollen dominerar fortfarande i folks medvetande och intresse.
Stort intresse i Spanien
Inför UEFA Women's Euro 2025 genomförde YouGov EuroTrack en enkät i Danmark, England, Frankrike, Tyskland, Italien och Spanien för att mäta folks intresse för (mästerskaps)fotboll.
Undersökningen visar att mellan 11 procent och 20 procent av de tillfrågade i de undersökta länderna uppger att de är mycket eller ganska intresserade av damfotboll, med den högsta siffran i Spanien, följt av Tyskland och Frankrike.
Det är dock tydligt att intresset för damfotboll fortfarande har en bit kvar för att nå samma nivå som herrfotbollen: 32-40 procent i de sex länderna uppger att de är intresserade av "fotboll i allmänhet”. Denna siffra visar både att det är stora skillnader mellan herr- och damfotboll, men också att alla inte är intresserade av fotboll!
Bland dem som är mycket eller ganska intresserade av fotboll i allmänhet säger mellan 29 procent procent och 52 procent att de är intresserade av damfotboll, med franska fotbollsfans som de mest entusiastiska.
Skild inställning
Intressant att notera är att män är markant mer intresserade av damfotboll än kvinnor (i alla fall i de länder som ingick i enkäten). I Frankrike uppger 31procent av männen att de var intresserade av damfotboll, medan endast 10 procent av kvinnorna. I Tyskland, för att ta ytterligare ett exempel är siffrorna 26 respektive 13 procent.
Intresset för damfotboll har ökat men måste ändå sägas vara begränsat, och då inte minst bland kvinnor.
Ett sätt att öka intresset och skapa mer jämlika villkor är att synliggöra damfotbollen, t ex genom medial uppmärksamhet och att visa matcher på storbildskärm på offentliga platser och på pubar. Här har vi sett en positiv utveckling i Sverige.
Så jag åkte alltså till Berlin med förhoppningen att jag skulle kunna sitta i den varma sommarkvällen med en god tysk öl i sejdeln och titta på kvartsfinalen omgiven av hängivna tyska fans. Så blev det inte.
Ingen direktsändning
På lördagskvällen begav vi oss till en stor Biergarten i Prenzlauer Berg som har en tradition av att samla fotbollsfans och visa matcher på storbildsskärm. Här lyste dock fotbollen med sin frånvaro.
Annat var det för ett år sedan då de tyska herrarna spelade EM. Förvisso på hemmaplan, men ändå. Skillnaden i intresse för damernas och herrarnas matcher var slående. Att de (d v s ägarna/de ansvariga i denna Biergarten) inte visade matchen berodde kanske på att de visste (eller antog) att intresset bland besökarna var svalt.
Eller så rann inte ens tanken på att visa matchen upp.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




























































Skriv kommentar