Klassiska SM-finalen utan en enda åskådare

Övriga lagidrotter i Sverige har avslutat eller pausat säsongerna för att minska smittspridningen av coronaviruset. Men bandyn går mot strömmen och ska genomföra SM-finalen, enligt de ursprungliga planerna på Studenternas i Uppsala på lördag, men utan att släppa in åskådare. Detta enligt ett gemensamt beslut av Svenska Bandyförbundet och Uppsala Kommun.

Tomt och tyst på Sävstaås IP i Bollnäs vid semifinalen i SM-slutspelet. Publiken var stoppad. Hemmalaget lyckades heller inte nå SM-finalen. Det gjorde Villa-Lidköping som får spela SM-final på lördag i Uppsala och västötarna får då återuppleva en arena utan åskådare.

Svenska bandyförbundet och Uppsala kommun är överens om att matchen ska spelas nästa lördag. Fast det blir utan åskådare – enligt allmänna uppmaningar. Där det vanligtvis brukar finnas 15-20 000 åskådare blir det tomt, så det blir verkligen en annorlunda inramning.

Nu är det också klart vilka lag får uppleva den historiska finalen. Edsbyn var först att säkra en plats och på lördagen togVilla-Lidköping den andra platsen efter seger mot Bollnäs i den fjärde semifinalen. Jesper Eriksson sköt avgörande 3–2 i förlängningen på bortais. I  Bollnäs var lågSävstaås IP ödsligt tyst när hemmafavoriterna spelade om en plats i SM-finalen. Vid normala villkor hade det varit en arena fylld med flera tusen åskådare, nu rådde en ödesmättad tystnad och dessutom förlorade hemmalaget.

I damernas final möts Skutskär och Västerås SK.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.