Bara att snöra av sig tävlingsskorna

 Nej, det funkar inte. Den fysiska versionen av Göteborgsvarvet 2021, som skulle arrangeras den 11 september, blir inte av. Beslutet fattades vid ett extrainsatt styrelsemöte för Göteborgs Friidrottsförbund på tisdagskvällen efter dialog med berörda parter. 

Men i Stockholm ska  den 20:e upplagan av Ramboll Stockholm Halvmarathon genomföras just den 11 september, samma dag som Varvet skulle ha arrangerats..

Det blir till att ta av sig tävlingsskorna och fortsätta träna för de 35 000 personer som var anmälda till Göteborgsvarvet,

 

– Det är oerhört tungt för oss arrangörer, för alla deltagarna, funktionärerna och Göteborg som stad att vi inte kan genomföra Göteborgsvarvet i dess ursprungliga format. Den ökade smittspridningen i regionen sätter tyvärr käppar i hjulet för ett fysiskt genomförande, säger Jahja Zeqiraj, ordförande för Göteborgs Friidrottsförbund.

Efter att ha tvingats ställa in Göteborgsvarvet 2021 blev inställt, och sedan dess har ett febrilt arbete pågåt för att kunna arrangera årets Göteborgsvarvet på ett säkert sätt. Över 35 000 deltagare var anmälda och ytterligare tusentals till de övriga loppen under Höstveckan.

Men smittspridningen i stora delar av regionen har ökat fem veckor i rad, och det går inte att arrangera tävlingen med start och mål runt Slottsskogsvallen och med bansträckning runt Göteborg.

"Hur gärna vi än vill"

Beslutet gäller även övriga lopp under Höstveckan 2021.

– Det har länge sett väldigt hoppfullt ut, men med hänsyn till den pandemi som alltjämt pågår har styrelsen till slut tvingats fatta det här beslutet. Alla involverade har in i det sista hoppats på att loppen skulle kunna arrangeras som planerat, men vi vill i den uppkomna situationen inte gå emot de rekommendationer vi fått från sjukvården och ordningsmakten, säger Jahja Zeqiraj, ordförande för Göteborgs Friidrottsförbund.

– Det här är ett hårt slag för många, vi har en stark beslutsamhet och vilja att kämpa för att såväl Göteborgsvarvet, Folkfesten som friidrotten i Göteborg ska leva vidare i en tid efter pandemin. I detta behöver vi fortsatt hjälp från hela Göteborg för att tillsammans ta oss igenom dessa utmanande tider. Nu blickar vi framåt mot 2022. En efterlängtad återstart av samhället är på allas agenda, även vår.

Claes Mangelus, mångårig medicinskt ansvarig tävlingsläkare för Göteborgsvarvet:

– Vi har hela tiden haft en bra och givande dialog med Folkhälsomyndigheten, Polisen och sjukvården. Prognoserna för att loppen skulle kunna arrangeras har varit goda, men dagens verklighet och den negativa utvecklingen i närtid gör att det inte är försvarbart att arrangera evenemang i den här storleken just nu.

- Pandemin pågår, smittspridningen ökar återoch belastningen på vården är fortsatt hög, så efter en helhetsbedömning var beslutet att ställa in årets folkfest det enda rätta.

Smittspridningen ökar

Alla anmälda deltagare till Göteborgsvarvet kommer att flyttas över till ett digitalt genomförande, som självklart kommer att ge medalj och ett officiellt seedningsgrundande resultat i Göteborgsvarvet 2021.

– Återigen måste vi ställa om från ett fysiskt till ett virtuellt genomförande. Vi ber att få återkomma inom kort med mer information och detaljer för både Göteborgsvarvet och övriga lopp, men vårt mål och ambition är att vi ändå ska kunna skapa en minnesvärd löparfest tillsammans även om alla inte kan vara på samma ställe, säger Jahja Zeqirai.

Varvet kommer för övrigt inte att  betala tillbaka startavgifter

Men i Stockholm ska  den 20:e upplagan av Ramboll Stockholm Halvmarathon genomföras just den 11 september, samma dag som Varvet skulle ha arrangerats. Efter 1,5 års väntan blir det ett lopp i city igen - med  vissa anpassningar. Men det stoppar inte loppet.

Arrangörerna lovar anpassningar)gar meden ny bana, ny starttid och fler startgrupper  Med löftet" Vi garanterar ett tryggt och smittsäkert evenemang". 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

ngenting har förändrats sedan Rysslands invasion av Ukraina i gryningen den 24 januari 2022. 

Trots detta och fortsatta dagliga ryska angrepp har internationella simförbundet, Worlds Aquatics, beslutat att ryska, och belarusiska simmare, får tävla utan restriktioner och egen flagga i framtiden.

Det innebär i klartext att Sarah Sjöström kommer att ställas mot ryska simmare i kommande EM i Paris, 10-16 augusti,  hennes planerade comeback i tävlingsbassängen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen