Göteborg i galen löparfest
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Löparna stånkar, åskådarna hejar, arrangörerna älskar uppslutningen när Göteborg vänds upp och ned i en gemensam eufori.
När Göteborgsvarvet på lördagen är det inte bara tiotusentals motionärer som intar staden – även Nordens löparelit står redo att visa upp sig.
Konkurrens i täten
Ett av de mest uppmärksammade namnen i startfältet är Suldan Hassan – göteborgare och en av landets främsta långdistanslöpare.
– Att få springa Göteborgsvarvet på hemmaplan betyder otroligt mycket. Jag har sprungit det flera gånger tidigare och vet vilken energi man får från publiken här. Det blir alltid något extra, säger Suldan.
Men han får inte segla iväg ostört. Bland herrarna återfinns flera rutinerade namn. Sondre Nordstad Moen från Norge – tidigare europeisk rekordhållare på halvmaraton med tiden 59.48 – har även ett imponerande maratonpers på 2.05 och är alltid en farlig konkurrent när formen stämmer. Landsmannen Zerei Kbrom Mezngi är också med i toppstriden, med tider som 60.01 på halvmaran och 2.07 på maraton.
Från svenskt håll finns även Samuel Tsegay, som visat världsklass i sina bästa stunder. Med 59.21 från halvmaraton-VM i Köpenhamn 2014 har han rutin från de stora sammanhangen.
Göteborgsvarvet 2025 bjuder på flera nyheter. Bansträckningen har justerats – bland annat med passager genom Lindholmsallén och Norra Hamngatan – och startgrupperna har setts över för ett jämnare flöde.
Mycket musik under banan
– Vi arbetar ständigt för att förbättra upplevelsen och säkerheten. I år har vi tagit flera steg i rätt riktning, säger Frick.
45-årsfirandet går i 80-talets tecken. Musik, grafik och scenunderhållning inspirerade av årtiondet skapar en festlig inramning. Även vid Eriksberg väntar 80-talsinspirerade aktiviteter för både löpare och publik.
– Vi vill hylla vår historia med glimten i ögat och samtidigt skapa nya minnen. 80-talet är en tid många minns med värme – nu väver vi in den känslan i loppet, säger Eva-Lena Frick.
Varvetveckan bjuder på evenemang för alla åldrar. Stafettvarvet är snart slutsålt med över 1 500 lag och får i år en ny avslutning genom Entréparken. Specialvarvet fyller 20 år och erbjuder nya
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja




















Skriv kommentar