Fantastiska festen på Ullevi är här igen
Ett av svensk idrotts största och mest spektakulära evenemang är tillbaka. Invigningen av ungdomsfotbollens Gothia Cup, med runt 50 000, främst ungdomar på läktarna och även på innerplanen via en musikfest, toppat med ett fantastiskt fyrverkeri, i flera timmar och manifesterar världens största fotbollsturnering för ungdomar.
Jätteevenemanget är tillbaka i Göteborg igen. Den 18 juli inleds turneringen traditionsenligt med en stor invigningsfest på Ullevi. Under invigningen samlas runt 50 000 ledare, supportrar och publik från världens alla hörn för ett magiskt ögonblick fyllt av glädje och gemenskap.
Gothia Cups invigningsceremoni har ägt rum på Ullevi varje år sedan 1989 med några få undantag. Första året kom det knappt 12 000 besökare till invigningen medan showen med all musik och dans numera lockar nästan 50 000 förväntansfulla spelare, ledare och åskådare. Mellan åren 1989 och 2019 har över 1,1 miljoner sett invigningsceremonin.
1993 flyttades invigningen till Gamla Ullevi eftersom Ullevi byggdes om inför VM i friidrott och de senaste två åren har turneringen inte varit genomförbar på grund av pandemin.
Mest lästa just nu
Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Henrik Stenson, Robert Karlsson, Freddie Jacobson, Johan Edfors, Michael Jonzon och Mikael Lundberg – de stod bakom golfens genombrott i Sverigesp Nu är desamlade och alla medverkar i veckans seniormajor på The Concession Golf Club i Florida.
För Henrik Stenson blir det ett första framträdande på seniortouren efter att han fyllt 50 år i början av april.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar