Hoppas på en annorlunda framtid

På fredagen slår Henrik Stenson sitt första slag på kritiserade omsusade LIV-touren.

Vid torsdagens pressträff undkom han inte frågor runt sitt beslut som fick sådana konsekvenser. Han petades som kapten i Ryder Cup och han tappade en av sina största sponsorer och det senaste - att han förlorar förtroendeuppdraget på en stor svensk golfbana.

– Såklart jag är besviken, säger han själv.

Henrik Stenson berättade om sitt beslut och tankarna om att börja spela på nya LIV-touren.

– Jag har gjort alla möjliga justeringar för att det ska vara möjligt att fullfölja mina uppdrag som kapten. Och jag har haft jättebra hjälp från LIV för att kunna göra det.

Men det hjälpte inte.

– Vi hade flera diskussioner och jag berättade att jag skulle spela LIV-touren. 

– Efter en kortare period fick jag veta att jag skulle bli borttagen, men... nu är det bara att gå vidare.

Det saudiska investeringsbolaget har obegränsade medel och har köpt ett antal toppspelare.

– Jag har varit golfproffs sedan slutet av 90-talet. Prispengar och den finansiella delen har alltid varit en viktig del när vi lägger våra scheman och bestämmer var vi ska spela, med alla omkostnader det innebär, förklarar Henrik.

Nu drabbas han av ett hårt beslut -PGA-touren och Europatouren stänger av spelare som väljer att spela LIV-touren. 

Stenson hoppas ändå  på att en ny lösning i framtiden.

– Jag hoppas att det kan bli annorlunda så snart som möjligt, där alla tourer kan samexistera.

I Borås Golfklubb blev man besvikna inför Stensons beslut.

– Vi blev lite tagna på sängen. Vi fick heads up dagen innan, men hade inte mer betänketid än så innan det började storma, säger klubbchefen Marcus Håkansson till GT.

Parterna hade ett avtal där Henrik skulle hjälpa till med utvecklingen av banan i Borås. Tanken var att Henrik Stenson och hans team skulle designa en bana i Borås.

- Det är klart att det är stort att få in en person som Henrik med all hans erfarenhet. Det ger en helt annan tyngd och seriositet åt hela projektet Borås GK Park. Men det finns ingen anledning att sätta ribban lågt när vi gått in i projektet. Vi ska utmana alla klubbar i området och jobba mot att bli bäst i väst, säger Martin Strömberg från Borås golfklubb.

– Detta förändrar ingenting på kort sikt, även om vi kanske inte gillar hans beslut. Vårt projekt hänger inte på Stenson. Nu är det detaljplanering av golfbanan, där kommunen ska ha ett första inflytande. Huruvida vi avbryter samarbetet eller inte har vi inte tagit ställning till, säger ordförande Lars Holmqvist.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

905 lag kom till start i årets Tiomila-orientering i Östgöta-skogarna utanför Finspång.  Det är det högsta antalet sedan pandemin och ökar ersättningen till Tiomilaföreningen som äger tävlingen och SOFT, det svenska förbundet. Detta erhåller arrangörsersättning, baserat på antal lag,  nu i storleksordningen 800 000 kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.