SM-guld öppnar för Hammarbys damer
Hammarby fotbolldamers andra SM-guld, efter 38 års väntan, det första erövrat 1985, blir startskott på en helt ny ekonomisk era. Under 2024 väntar för första gången kval till Champions League.
Även om UEFA-pamparna fortsätter att snåla med prispengar, jämfört med herrarna, kan Mattias Fri, ordförande i såväl den ideella föreningen , Hammarby IF FF och Hammarby Fotboll AB räkna hem minst 10 miljoner kronor, som kan bli betydligt mer om kvalet leder till gruppspel.
Det viktiga för Fri och Hammarby är att slå vakt om guldhjälten Madelen Jangoy som med två mål säkrade guldet. Hon är lagets juvel, hennes kontrakt går ut efter den här säsongen och räkna med att ekonomiskt tunga lag i Europa gärna vill se Janogy i sina lag.
Hammarbys resa har gått hand i hand med Janogy .
Hon anslöt till en allsvensk nykomling 2021, efter en misslyckad sejour i tyska Wolfsburg och ett kort mellanspel i Piteå där hon slog igenom 2019. Från en sjunde plats 2021, femte 2022 och nu grönvita guldhattar – med två måls marginal till Häcken. Tala om succé.
Okänd miljardär
Bakom Hammarbys lyft finns också en av Sveriges mest dolda miljardärer, Mikael Andersson, 52 år, huvudägare till fastighetsbolaget Kvalitena, med ett totalt värde på sex miljarder kronor med fastigheter i såväl USA som Sverige. I Stockholm är den mest kända adressen på Strandvägen där Svenskt Tenn har sina lokaler.
För Hammarbys damer är, i konkurrens med champagne, ”Huski Chocolate” den verkliga gulddrycken. En chokladdryck som marknadsförs av Choki AB, ett bolag som, hör hemma i Kvlitenas ägarstruktur. Sponsorskapet tecknades 2021, och få kunde under lördagens guldfirande undgå Mikael Anderssons budskap på Hammarbys tröjor.
Choki AB är affärsmässigt ett förlustbolag. Trots detta beräknas över 200 miljoner kronor årligen spenderas på idrotts stöd i olika former. Juridiska och rättsliga tvister finns i bakgrunden. Aktiefördelningen i ägarkretsen är oklar. Slutsatsen är att Kvalitena är den verkliga finansiären.
Men vad bryr sig Hammarbys guldtjejer om juridiska tvister, när SM-guldet firades på Medborgaplatsen på Stockholms söder under lördagsnatten. Den senaste gången var 2001 då herrarna vann sitt första och hittills enda SM-guld.
Dagens Industri har berättat historien om Mikael Andersson, uppväxt i Kilafors utanför Bollnäs. Han byggde sitt imperium med hjälp av GE Capital, bland annat genom fastighetsköp i Rinkeby, fastigheter som senare således med över en miljard i vinst.
Rekordavtal
Det är oklart varför Mikael Andersson har engagerat sig i Hammarby. Enligt Hammarbys vd. Richard von Yxkull har avtalet ingen bortre tidsgräns (!) och han beskriver det som ”det största och mest omfattande samarbetsavtal som ingåtts i svensk klubblagsfotboll”.
Notera också lördagens guld dryck finns på framträdande plats hos andra Hammarby-lag, exempelvis i handboll där Hammarby efter lördagens klara 34-28 mot Hallby övertog serieledningen i herrallsvenskan.
Mikael Andersson är sedan flera år bosatt i Texas USA. Han har också ett stort motorintresse och har ett brett samarbete med svenske motorstjärnan Marcus Eriksson. I slutet av 2022 förändrades Mikael Anderssons liv dramatiskt då han skadades allvarlig vid en olycka på med fyrhjuling .
Han har vårdats på sjukhus och i inslag på TV kanalen Fox går att se hur Andersson arbetar för nå full rörlighet.
Kanske har han via sina sociala plattformer kännedom om Hammarby damernas guldfirande – och att Madelen Janogy måste räddas kvar i Hammarby, kanske vill Andersson också visa upp sitt varumärke på Europas fotbollsplaner?
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.
-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar