Förbund och media kan inte stå emot
Att IOK nyligen öppnade för ”neutrala” ryska och belarusiska idrottare i Paris 2024 är bara början vad som ske framöver. Successivt kommer troligen flera idrotter att tillåta ryska och belarusiska idrottare.
”Välkomnandet tillbaka” in i idrottsfamiljen sker via ett strukturerat ryskt lobbyarbete på flera olika nivåer – inom idrottsförbund, genom alternativa tävlingar samt genom media.Internationella idrottsnyheter bevakas främst av två nyhetssajterna som har tagit framträdande positioner. De förmedlar nyheter kring de internationella idrottsförbunden och vad som sker inom den olympiska rörelsen. Deras bevakning har varit framgångsrik, vilket medfört att de är mer lästa och citerade än andra. Nyhetssajterna det gäller är den USA-baserade ”Around the rings” samt ”Inside the games”.
Visar rysk välvilja
Under hösten har Inside the Games bytt ägare. Den nya ägaren är ett ungerskt bolag som sägs ha ryska intressenter. I och med ägarskiftet byts stora delar av journalistkåren ut och det finns tecken på att nyhetsrapporteringen har förändrats.
Under den senaste tiden har naturligtvis IOK:s beslut tagits upp av både nyhetssajterna. I Around the rings har IOK-presidenten Thomas Bach vid ett tillfälle förklarat beslutet. I Inside the games har journalisterna skrivit inte mindre än åtta artiklar. Där exponeras ställningstaganden som vill gå längre till förmån för ryska och belarusiska intressen än vad IOK:s beslut innebär.
Ett exempel är den ryske OS-medaljören i simning Kliment Kolesnikov som kritiserar att World Aquatics (Internationella simförbundet) vill ha orimliga villkor för att bli ansedd som neutral idrottare. På samma sätt kritiserar den ryska olympiska kommitten i en annan artikel att ledare och lag inte får delta i Paris och att IOCs kriterier för att en aktiv ska får delta även innebär att de inte får tycka och säga vad de vill.
Inside the Games skriver även relativt mycket om World Friendship Games. Dessa spel arrangerades 1984 när Sovjet och andra östländer bojkottade OS i Los Angeles. Till sommaren planeras en ny upplaga av World Friendship Games i Moskva och Jekaterinburg 15-29 september med 33 olika idrotter som exempelvis basket, boxning, friidrott, simning och gymnastik. Ambitionen är att låta ryska idrottare få tävla mot internationellt motstånd. IOK ser skeptiskt på dessa tävlingar och menar att dessa riskerar påverka OS status.
Prispengar skalocka!
Det finns en tydlig geopolitisk dimension i ambitionerna med World Friendship Games. Genom att etablera ytterligare tävlingar i de internationella tävlingskalendrarna, med betydande prispengar, så pressa de internationella förbunden att agera. Antingen accepterar förbunden ytterligare en penningstinn tävling, drygt 400 miljoner kronor i prispengar ska erbjudas de uppskattningsvis 10.000 deltagarna eller så ser förbunden till att IOK och OS hålls ihop.
Inom många internationella idrottsförbund har Ryssland sedan länge haft en betydande närvaro i internationella styrelser och som arrangör av internationella tävlingar. Personliga band har skapats till ledare från andra länder. Kontakter som ryssarna försöker upprätthålla och utnyttja. Det innebär också en öppning för ryska och belarusiska idrottsmän.
För svenska, nordiska och majoriteten av europeiska representanter som har en mer kritisk hållning till att öppna upp för ryska aktiva är det viktigt att vara konsekventa i sitt ställningstagande och att förstå att det finns en betydande rysk påverkanskampanj som arbetar för att rysk idrott ska full access till alla tävlingar och i alla forum.
Staffan Movin
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar