Byborna i Gällö byggde SM-banan

På tre år har ett gäng entusiaster  i Gällö, söder om Östersund, byggt och etablerat skicrossbanan i Mickelbacken med ideella kraft. Nu belönas klubben – här ska SM i skicross genomföras och byns 730 invånare är entusiastiska. 
Klubbens ordförande Kalle Persson menar att största behållningen är att människor känner delaktighet och uppleverom världen kommer till Gällö. Han framhåller också att banandet inte hade blivit verklighet utan det engagemang som finns i byn..
Gällö SK har byggt sin skicrossbana med ideella krafter. Tre år efter invigningen ska de stå värd för sitt första stora mästerskap: SM i skicross. Foto: Ski Team Sweden Skicross

 

I mars 2022 invigdes den nya skicrossbanan i Mickelbacken som blivit möjlig tack vare ideella krafter och ett nära samarbete med Svenska Skidförbundet och RF-SISU.
6-7 april står nu Gällö och  Mickelbacken i Gälllö värd för Svenska mästerskapen i skicross.
– Vi började bygga skicrossbanan för tre år sedan för vi tyckte det verkade kul så att få förtroende att göra det här nu är fantastiskt för oss. Vi har gått från vision till verklighet på tre år. Vi gör ju det här på vår fritid och backen drivs helt ideellt, säger Kalle Persson, ordförande i Gällö SK.
Skicross-SM kommer att locka folk från hela Sverige, i alla åldrar, till byn Gällö som ligger inte fullt en timme söder om Östersund och har runt 730 invånare. Persson menar att det är det som är grejen med att arrangera SM: Att världen kommer till Gällö. Han säger också att det inte hade blivit verklighet utan det engagemang som finns i byn men vill också lyfta vikten av att man är flera aktörer som samarbetar.
– Dels blir det en bekräftelse på det arbete som vi lagt ner och så tycker jag det blir en bekräftelse på vårt samarbete med Skidförbundet, RF-SISU och Bräcke kommun. Vilken kraft det är när det samarbetet funkar. Vi har ju fått stöd och hjälp, det är jätteviktigt att lyfta - vi har varit flera organisationer som hjälps åt i det här.
Det var Svenska Skidförbundets rikstränare John Lindh som ställde frågan om Gällö SK var manade att anordna mästerskapet.
– De har gjort ett gediget arbete under de senaste åren med att utveckla banan och är en väldigt engagerad klubb som jobbar ideellt med detta. De har inte någon direkt erfarenhet av stora tävlingar men jag är helt trygg med att de kommer ta sig an SM på bästa sätt, säger John Lindh.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg  lämnar sin post.

"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…

Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår