Idrott och kultur i unikt samarbete

Inom såväl idrotten som kulturen finns en frustration över att evenemang inte värderas utifrån det värde som skapas av den mångfald av evenemang som arrangeras årligen. Även om det är lätt att tänka på Eurovisionsschlagerfinalen, Göteborgsvarvet eller Taylor Swift konserter, så är evenemang inte bara de stora arrangemangen utan det stora utbudet av allehanda event över hela Sverige – en jättelik industri. Det har blivit en industri med många entreprenörer och initiativtagare, som behöver rätt förutsättningar, via nya, efterlängtade dokumentet "Event Sverige".

Många tusen människor jobbar som funktionärer vid arrangemang av allehanda typ i Sverige. I bland har de rätt att ta en paus...

 

Ytterst handlar det om att skapa bättre förståelse och nå utveckling runt evenemangsindustrins storlek och förutsättningar och samtidigt lägga grunden för att arrangörer ska kunna utveckla evenemangen, 

Visita deltar

Inom kulturen är det Svensk Scenkonst och Svensk Live och inom idrotten Riksidrottsförbundet och Svenska Motionslopp är partners med Visita. 
Dokumentet "Event Sverige" blir offentligt på onsdag. idrottens Affärer kan presentera innehållet i dag.
Det är en årlig statistik som i år har än mer information om idrotten och det värde som idrotten bidrar med. 
Den nya informationen torde bli värdefull. Kulturen har under året de haft egna siffror arbetat med dessa gentemot destinationer för att skapa förutsättningar lokala arrangemang. Med den nya rapporten har RF nu sett till att idrotten får samma förutsättningar att stärka den lokala evenemangsmarknaden. 
Förhoppningsvis stärker detta både de årligt återkommande evenemangen som intresset och förutsättningarna för destinationer att vara värdar för internationella mästerskap och världscuper.
Behovet finns där. I Sveriges Kommuner och Regioners rapport ”Kommunernas arbete med besöksnäring och turism” har kommunerna påtalat behovet av att få tydligt faktaunderlag för att kunna bidra med att utveckla sina destinationer och besöksnäringen via evenemang.

Viktigt med statistik

Att få fram grundläggande statistik och faktaunderlag ser även Visita som en viktig del. Thomas Jakobsson, chefsekonom Visita menar:
-Evenemangen är en allt starkare reseanledning , det gynnar besöksnäringen, men också samhälleliga investeringar i idrott och kultur. Bra evenemang inspirerar, lockar kompetens och stärker Sverige som varumärke och vår attraktivitet som land." 
Utifrån behovet behöver insikter omsättas och diskussionen om evenemangens roll stärkas. I dag saknas en nationell evenemangsstrategi. Kultur och idrotts ses som kostnadsposter i den offentliga ekonomin. I och med att adressera näringsfrågor i form av intäkter, arbetstillfällen och andra värden som evenemang skapar, kan betydelsen av såväl aktiviteter som anläggningar förtydligas. 

Medvetna om värdet

I andra undersökningar, exempelvis SKRs ”Kommunernas arbete med besöksnäring och turism” tydliggörs hur evenemang bidrar till levande städer och ökad attraktivitet. Att diskutera betydelsen för stadslopp, cuper, och seriespel utifrån ett kommunalt perspektiv kan stärka idrottens roll, om det sker det med rätt argument. 
Rapporten blir offentlig på onsdag och Stefan Bergh, RF:s generalsekreterare, anser att den får betydelse för framtiden. 
- Vi kan se det reella ekonomiska värdet av evenemang och det arbete som sker via  det ideella arbetet.
Rapporten löser inte alla utmaningar, men förhoppningsvis skapar det bättre förutsättningar för evenemangsnäringen och dess aktörer. Engagemang och initiativ kan inte tas för givna utan kräver ideligen nya investeringar.
Staffan Movin

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Riksidrottsmötet genomför flera betydande förändringar för att främja en trygg idrottsmiljö, bl a via nytt bestraffningsreglemente, ändringar i stadgar, förstärkta insatser för uppföljning och utvärdering vid händelser.  Tid och kraft ska också ägnas utbildning. 

- Idrottsrörelsen ska vara en plats där alla känner sig välkomna och trygga, säger Marie Hedberg Här ska alla känner sig välkomna och trygga, säger Marie ledamot i Riksidrottsstyrelsen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.