Spelbolaget ger miljoner i Europastöd

Samtliga lag som är kvalificerade för Europaturneringarna i fotboll är nu klara. Det innebär att det finns en indikation på vilket lag som i synnerhet Malmö FF kan få möta i Champions League-kvalet. dramatik är att vänta.Som MFF-tränaren Henrik Rydström utrrycker det: Det är ”do or die”. 

MFf-sppelarna känner hur allvaret närmar sig. Klubben, med de största resurserna bär på ett outtalat ansvar att representera svensk fotboll i det internationella cuspelet.

 

En viktig kvalsommar väntar efter att Sverige halkat ner till 28:e plats på Uefa-rankingen. Samtidig kostar det för klubbarna att  spela internationellt.  Men då är det så behändigt att svensklagen får dela på 8 miljoner från huvudsponsorn Unibet "för omkostnaderna".

Förklaringen  är enkel

Förklaringen är enkel. ju bättre spelkuponger, desto flera spelare och därmed en ökad omsättning.
Europafonden finansieras av elitfotbollens huvudsponsor Unibet och syftar till att hjälpa svenska klubbar att nå gruppspelet i UEFA Champions League, UEFA Europa League eller UEFA Europa Conference League. 
Varje år fyller Unibet på Europafonden med 5 miljoner kronor. Om en klubb når gruppspel i Europa betalas pengarna tillbaka gånger 1,5, vilket gynnade BK BK Häcken förra säsongen. Men ett eventuellt överskott går till nästa års fond för att bistå kommande aspiranter som kvalar till Europa. 
– Vi vet alla vad det betyder för vår fotboll med svenska lag som lyckas utomlands. Målsättningen är fortsatt att vi varje år ska nå ut med fler än ett lag i gruppspel, säger Svante Samuelsson, sportchef på Svensk Elitfotboll.
– Rumänskt eller polskt motstånd vore ganska tufft motstånd att få i Q2, säger MFF-stjärnan Anders Christiansen. Men det kittlar helt otroligt att det närmar sig nu att få resa ut i Europa och samtidigt ha fokus på allsvenskan.
Det är till MFF som de största svenska förhoppningarna ställs.
Tränaren Henrik Rydström avslöjar att planeringen började tidigt.
– Vi började titta på hur kvalomgångarna ser ut redan i vintras. Tittade på hur det såg ut för FCK i fjol. Det är något helt annat än ligaspel. Det är ”do or die”. 

Nån miljonär slänger in pengar"

Han pekar på det armenska laget Pyunik Yerevan i listan och påpekar att ibland slänger en oljemiljonär eller liknande in pengar i en sådan klubb och skapar något som är bättre än vad förutsättningarna egentligen säger.
– Rent kvalitetsmässigt har vi stora möjligheter mot alla dessa lagen. Men det gömmer sig kanske en del vi inte ser i klubbnamnet.
Kvalomgång 1 (Q1) lottas 18 juni, kvalomgång 2 (Q2) med alternativa motstånd lottas dagen efter. För om de oseedade vinner, möter ju MFF på pappret lättare motstånd. Det enda laget man vet att MFF kan få möta till hundra procent är polska Jagiellonia, som går in i andra kvalomgången.
Om Malmö FF vinner i kvalomgång 2, vet man att det blir minst Conference League i höst. Avancemang i en av kvalomgångarna garanterar i det nya ligaspelet.
Kvalet till de europeiska huvudturneringarna spelas enligt dubbelmöten (hemma/borta) och MFF kliver in i den andra kvalomgången (Q2) till Champions League. 
Här är alla datum för lottning och speldagar:
Seger i Q2, Q3 och play-off krävs för att nå höstens Champions League, som från och med i år spelas i ligaformat i stället för gruppspel. Vid eventuellt uttåg ur kvalet till Champions League fortsätter kvalet i Europa League, därefter Conference League.

Det här gäller för MFF

Datum för andra kvalomgången:
Matchdag 1: 23/24 juli
Matchdag 2: 30/31 juli
För tredje omgången:(Q3)
Lottning: 22 juli
Matchdag 1: 6/7 augusti (Champions League), 8 augusti (Europa League)
Matchdag 2: 13 augusti (Champions League), 15 augusti (Europa League)
Och  play off:
Lottning: 5 augusti
Matchdag 1: 20/21 augusti (Champions League), 22 augusti (Europa League/Conference League)
Matchdag 2: 27/28 augusti (Champions League), 29 augusti (Europa League/Conference League)
.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025.  Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.

Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.

Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.

– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.

På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

Supertalangen från Kallinge SK (moderklubb), Rödeby AIF och Malmö FF Roony Bardghji vet vad han vill och dit skall han. Efter fem säsonger i FC Köpenhamn – han värvades dit som 14-åring - ansluter han i början av juli till Barcelona, en klubb han drömt om sedan barnsben. Endast den obligatoriska läkarundersökningen återstår.