Ett besked som basen ville slippa

Det såg ut att bli kanske tidernas  turnering i Båstad. Med Rafael Nadal, Casper Ruud, Andrej Rublev ochJannik Sinner. Mycket bättre kunde inte startfältet bli. Det såg så bra ut på förhand.Men på onsdagskvällen kom beskedet - Sinner drar sig ur, ”Det är inget lätt beslut”, skriver en utmattad världsetta på Instagram.

Världsstjärnorna kommer till Båstad, men inte världsettan Jannik Sinner som har tvingats lämna återbud, då han är sliten.

den 22-åriga italienaren har kört för hårt. Kroppen säger ifrån.

Jannik har haft sex  hektiska och utmattande månader så vi måste respektera att han rekommenderats vila av sin läkare och inte ska utsättas för någon ansträngning inom en snar framtid. Vi önskar Jannik ett snabbt tillfrisknande så att vi kan se honom vinna fler titlar snart, säger turneringschef Christer Hult i ett pressmeddelande.

Beskedert va en kalldusch. men efter förlusten i kvartsfinalen i Wimbledon i tisdags pratade Jannik Sinner om han hade känt sig svag under turneringen..

Ocvh under onsdagskvällen Tg han beslutet att ge kroppen en chans till återhämtning.

– Jag pratade med Jannik och teamet i dag på eftermiddagen. Nyheten är förstås tråkig för honom och för alla tennisfans, berättar Christer Hult. 

Anledningen är att han känner sig sliten efter den senaste tidens tävlande och behöver vila.

Jannik Sinner menar själv:

– Jag är ledsen över att behöva dra mig ur Båstad nästa vecka på grund av trötthet. Det är aldrig ett lätt beslut eftersom jag skulle älska att spela, men efter råden från mitt team och läkare har de gett migrådet att det är bäst att ta lite tid att vila och återhämta sig. Jag hoppas att jag spelar Båstad i framtiden. Jag har hört att det är en fantastisk turnering, skriver Jannik Sinner på Instagram.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen