Storstjärnor kommer till Ullevi

Alla fotbollsälskare vänder uppmärksamheten mot Göteborg under de kommande veckorna. Först för att ha koll på vad som händer i Gothia Cup, varifrån det är mer TV-bilder än någonsin, och inte nog med det.

Nu kommer nyheter  att Häcken är lokal arrangör av en stormatch i på Ullevi. Den 11 augusti springer superstjärnorna i Atletico Madrid och Juventus, många av dem troligen nyblivna Eueopamästare ut på planen i Göteborg. 

Antoine Griezmann är en av många stjärnor som kommer att vara på Ullevi den 11. Foto: Ahn Young-joon, AP Photo

För de två europeiska storklubbarna är det den sista och viktigaste försäsongsmatchen. De kommer till Göteborg genom ett samarbete mellan arrangören Scandsports och BK Häcken som lokal arrangör. 

– Det är såklart affärsmässigt positivt för oss men också roligt att hjälpa till att lyfta den internationella fotbollen, säger Anders Albertsson, evenemangschef på BK Häcken. 

Båda klubbarna har gett ett löfte om att ställa upp med sina starkaste elvor. Det betyder att Antoine Griezmann, Dusan Vlahovic och 21 andra stjärnor från både  fotbolls-EM och Copa America kommer till Ullevi Arena.

- Både Atletico Madrid och Juventus ser fram emot att besöka Göteborg och lovar att ge fansen en oförglömlig upplevelse, säger arrangören Scandsports.

Det låter så i PR-kretsar..., men bra fotboll finns det möjligheter för.

Arrangemanget har blivit möjligt tack vare ett samarbe mellan Häcken, Got Event och Scandsports.

Supermarcherna var under flera år en tradition under eller efter Gothia Cup då internationella toppklubbar som bl a MachesterUnited ochBarcelona kom till  västkusten. 

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

22-27 juli är det damfotboll som gäller mitt i största semesterperioden. EM för damer avgörs i Schweiz. SVT delar mästerskapet med Viaplay och sänder bland annat Sveriges premiär mot Danmark och Sveriges eventuella kvartsfinal. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.