"Spännande att visa hur vi förbereder oss"

Premiär för ”Drömmen om Paralympics" är en ny serie som nu lanseras på TV4 Play

Lagom till invigningen av de paralympiska spelen i Paris den 28 augusti har det nya tv-programmet ”Drömmen om Paralympics” premiär på TV4 Play. Tittarena får följa med bakom kulisserna hos fyra av Sveriges främsta paralympier. Hård träning, utmaningar och starka prestationer – men också glädjetårar, skratt och att ingenting är omöjligt.

Nu är Sveriges slutgiltiga trupp till Paralympics i Paris (28 augusti-8 september) uttagen. Truppen består av totalt 20 aktiva och en pilot, fördelat på sju idrotter.

Under seriens fyra avsnitt får tittarna följa med till bland annat Cortina, Dubai, Canada, Östersund och inte minst Paris där de sista förberedelserna inför Paralympics genomförs.

– Det känns både spännande och utmanande att dela med sig av sin vardag och ge tittarna inblick i hur livet som idrottare kan se ut, med allt vad det innebär. Jag hoppas att detta kan bidra till att fler inspireras och vågar följa sina drömmar, säger Anna Beck som tog dubbla silvermedaljer i Tokyo 2021 och nu får chansen att uppleva ännu ett Paralympics.

Mycket av materialet har spelats in av idrottarna själva, för att komma dem ännu närmare inpå skinnet och ger en unik inblick i deras vardag.  

– Att så nära se hur fyra av våra största profiler förbereder resan mot Paralympics ger en genuin inblick i en elitidrottares vardag med både träning och tävling, i med- och motgång. Det inspelade materialet kombineras med deras egna vloggar så tittarna kommer verkligen att få lära känna dem på djupet och personerna bakom prestationerna. Vi hoppas att det här ska inspirera fler till att följa sina drömmar och bidra till att fler få upp ögonen för parasporten säger Rebecca Fyhr, kommunikationschef på Parasport Sverige/Sveriges Paralympiska Kommitté.

 

”Drömmen om Paralympics” har premiär den 19 augusti, bara nio dagar innan Paralympics i Paris. Serien kommer att sändas på TV4 Play samt på TV4 Sportkanalen.

 

 

 

De medverkande är: 

Philip Jönsson (Skytte)

Philip Jönsson stod för en historisk prestation i Tokyo där han tog Sveriges enda guld. Där visade han prov på nerver av stål när han satte paralympiskt rekord i 10 meter stående luftgevär och sköt hem guldet med 0,4 poängs marginal. Efter total isolering under pandemin visade Philip Jönsson att varken sjukdomen eller pandemins utmaningar kunde stoppa honom. Just nu laddar Philip för att ta en kvalplats till sommarens mästerskap i Paris där han återigen vill kunna ge konkurrenterna en match om den åtråvärda guldmedaljen.

Anna Beck (Cykel)

Anna är regerande världsmästare i disciplinen tempo. Hon vann samtliga fyra internationella tävlingar i samma tempo 2023. I Paralympics 2024, Paris, kommer Anna att tävla på både bana och landsväg, och hon är medaljkandidat i alla lopp som hon kommer att tävla i. Som debutant i Tokyo 2020+1 tog Anna två silvermedaljer

Ebba Årsjö (Alpint)

Ebba Årsjö gjorde sitt första Paralympics 2022 i Peking. Trots bristen på erfarenhet var hon en av Sveriges största medaljkandidater inför spelen. Hon stod pall för favorittrycket och tog hem hela tre medaljer, varav två guld där slalomguldet bär bragdstämpel efter den allvarliga krasch och knäskada som Årsjö ådrog sig dagen innan. Under året tog Ebba Årsjö även två VM-guld och vann den totala världscupen i slalom. Under förra säsongen vann Ebba Årsjö inte mindre än fyra VM-guld samt den totala slalomcupen. 2022 fick Ebba även ta emot ta emot Victoriapriset som delas ut av kronprinsessan Victoria, för prestationerna i pisten under Paralympics tidigare under året. Säsongen 2024 tog hon för första gången hem den totala värlscupen.

Zebastian Modin (Längdskidor/skidskytte)

Zebastian är en av Sveriges största stjärnor inom vinterparalympics och tävlar i både längdskidor och skidskytte Som 15-åring tog han sin första Paralympiska medalj då han vann brons 2010 i Vancouver. I Peking tog Modin ett silver och två brons, och blev därmed Sveriges främsta vinterparalympier genom alla tider med totalt åtta paralympiska medaljer. Han har vunnit den totala världscupen flera gånger, senast säsongen 2023 och har flertalet världscupsegrar på meritlistan. Under hemma VM i Östersund i fjol kammade han hem inte mindre än fyra medaljer - två guld i längd samt ett silver och ett brons i skidskytte. 2017 fick stora delar av svenska folket upp ögonen för Modin då han var en av fyra som var nominerad till ”Årets manliga idrottare” på Idrottsgalan.

Fakta

Sändningstider TV4 Sportkanalen

 

Mån 19/8 Avsnitt - Philip Jönsson kl. 21.00

Tis 20/8 Avsnitt - Anna Beck kl. 20.45

Ons 21/8 Avsnitt - Ebba Årsjö kl. 20.45

Tors 22/8 Avsnitt - Zebastian Modin kl. 20.45

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen